Ohnisko nákazy

Na Karvinsku to kvůli koronaviru vře! Hejtman Vondrák rozčílil horníky

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Publikováno 1. 7. 2020
Téma:

V Moravskoslezském kraji to začíná kvůli koronaviru vřít mezi horníky, odbory, hygienou i krajem. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) totiž na svůj facebookový profil napsal, že mu vadí hornická nekázeň a hlavně to, že i přes přísná opatření chodí horníci společně do hospod nebo na předzahrádky.

Bezmála 3500 zaměstnanců karvinských dolů ČSM Sever a ČSM Jih prošlo od pátku do pondělí testováním na koronavirus. Nejméně 17 procent mělo pozitivní test. Nakažení jsou i jejich příbuzní. Hejtmanovi se nelíbí neukázněnost horníků a nedodržování nařízení epidemiologů.


"Pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi, jak byte to nazvali?" ptal se Vondrák na facebooku.


Jeho slova zase rozčílila představitele sdružení hornických odborů.


Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Podle informací TV Nova jim nic jiného totiž nezbývalo, pokud nechtěli přijít o práci.

 


V dole Darkov plošné testování už proběhlo a zdá se, že tam se situace uklidňuje, testování na dolech ČSM Sever a Jih ale poukázalo na nová možná ohniska nákazy. i v Dole ČSA hygienici nechali odebrat 50 vzorků, na základě jejich vyhodnocení by se mohlo plošně PCR metodou testovat i tam.

drz TN.cz