Nárůst kriminality

V částech Česka přibylo vražd a pokusů o ně. Nejspíš kvůli Covid-19

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 15. 7. 2020
Téma:

V Ústeckém kraji letos výrazně stoupl počet vražd a pokusů o ně. Zatímco loni tam za první půlrok kriminalisté vyšetřovali jediný případ, letos už jich objasnili deset. Podle psychologů by za neobvyklým nárůstem mohly stát neshody v domácnostech během koronavirové krize a následné karantény.

Letošní první půlrok se zřejmě zapíše do kriminalistických dějin. Zejména na severu Čech tolik vražd nebo pokusů o ně nepamatují. Oproti loňsku tam objasnili desetkrát tolik případů.

 

A teď to nejzajímavější. Většina jich měla identický motiv - napjaté rodinné nebo přátelské vztahy. Podle psychologů na lidi dopadla karanténa.

 

"Byla to neobvyklá situace. Může docházet k afektivním násilným činům. Což bývá nejčastější pro nejzávažnější násilné činy," vysvětluje psycholog Slavomil Fischer.

 

A policie dává psychologům za pravdu. "Z velké části se jednalo o případy vyhrocených osobních nebo rodinných sporů," přizvukuje mluvčí mužů zákona Šárka Poláčková.

 

 

K podobně extrémní situaci došlo také ve Středočeském kraji nebo v Praze, nejbezpečněji je naopak na Královéhradecku, kde letos řešili pouze jedinou vraždu.

 

Na Táborsku například policie řešila vraždu mladé ženy, které se měl dopustit její partner. A motiv? Skřípající vztah. Zatím poslední případ teď policie vyšetřuje právě na severu Čech - v Lounech se pohádali dva známí a jeden měl nožem zaútočit na druhého.

pez TN.cz