Alexej Navalnyj

Šéf ruské opozice byl podle Němců otrávený. V těle našli stopy jedu

Alexej Navalnyj
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.8. 2020 19:28
Téma:

V těle ruského opozičního politika a velkého kritika Putinova režimu Alexeje Navalného lékaři nalezli stopy po otravě. Oznámila to berlínská klinika Charité. Navalnyj leží na jednotce intenzivní péče poté, co při letu do Moskvy ztratil vědomí.

"Klinické nálezy nasvědčují na intoxikaci látkou ze skupiny inhibitorů (blokující látka) cholinesterázy. Konkrétní látka ještě není známá,“ informovala v pondělí nemocnice v tiskovém prohlášení.

 

Cholinesteráza je enzym, který je důležitý při přenosu nervových impulzů v těle a mozku. Má za úkol je přerušovat. Blokující látky cholinesterázy narušují působení právě tohoto enzymu v těle. V některých případech je možné otravě předejít včasným podáním protilátky, kterou je například atropin. I tak dochází často k trvalému poškození nervové soustavy.

 

 

Podle webu Deutsche Welle udržují lékaři Navalného stále v bezvědomí. Přestože není aktuálně ohrožený na životě, jeho stav je pořád vážný. Na základě laboratorních nálezů jej léčí zmíněným atropinem.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová společně se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem uvedla ve společném prohlášení, že Moskva musí vyšetřit okolnosti kolapsu Alexeje Navalného a potrestat možné viníky.

 

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj byl v ruském Omsku hospitalizovaný poté, co při letu do Moskvy ve čtvrtek ztratil vědomí. Letadlo muselo kvůli němu nouzově přistát. Podle mluvčí Navalného Kiry Jarmyšové byl patrně otrávený látkou přimíchanou do čaje.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o Alexeji Navalném: 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz