Zlepšení situace

Nedávno byla ČR v covidu nejhorší na světě. Takhle si stojíme teď

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Aktualizováno 22:11
16.5. 2021 22:10
Téma:

Ještě na začátku března měla Česká republika nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel na světě. K 10. květnu jsme klesli na 19. příčku. Přesto například Indie, kde je teď situace nejhorší, není v přepočtu na obyvatele ani na třetině případů, které jsme měli u nás.

Epidemie v Česku zpomaluje. Zatímco v březnu přibylo i bezmála 17 tisíc nových případů za den, měsíc poté to byla zhruba polovina. V květnu už jsme se dostali i pod tisícovku a například v pátek testy odhalily 1054 nových případů.

 

"Já myslím, že jsme na sestupné křivce. Je to dobrá zpráva a myslím, že se každý ministr cítí velice dobře, když taková data může prezentovat," říká ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

 

 

"My jsme od minulého roku až do září byli jedni z nejlepších, potom přišla ta říjnová vlna. Já bych počkal, až to zvládneme a vrátíme se do normálu. Ale myslím, že Česká republika bude zase patřit mezi nejlepší," nepochybuje premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Odborníci se shodují, že počet nakažených klesá také díky tomu, že velká část populace už nemoc prodělala a je tak imunní. "Dohromady je chráněná zhruba polovina populace. A je důležité, že v té polovině jsou hlavně ti, kteří patří do těch rizikových skupin, ta moje generace a starší. A lidé, kteří trpí nějakými chronickými nemocemi, kteří dostali přednost při tom očkování," zmiňuje imunolog Václav Hořejší.

 

Zrychluje ale i očkování. Na začátku března se se denně vyočkovalo zhruba 22 tisíc dávek, v půlce dubna už to byl dvojnásobek. A za tento pátek zdravotníci aplikovali více než 81 tisíc dávek vakcíny.

 

 

Aby byla epidemie koronaviru pod kontrolou, je podle odborníků potřeba proočkovat alespoň 75 % populace. "My se v tuto chvílí blížíme 30% proočkovanosti, blížíme se k té pomyslné polovině toho našeho cíle, kterým je těch optimálně 75 %. A z mého pohledu alespoň 60 procent. Teď jde o to udržet ten trend, aby se lidé opravdu chodili očkovat," má jasno šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

 

Vzhledem ke zlepšování epidemické situace v Česku se můžeme pomalu vracet do normálu, odborníci ale varují, že vyhráno není a stále je nutné dodržovat platná opatření.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz