NÁVOD NA VÝROBU

Nesehnali jste ochrannou roušku? Nevadí, vyrobte si ji sami doma

Lucie Šprinclová
Lucie Šprinclová, Michaela Trochová
17.3. 2020 8:57
Téma:

Každodenně slyšíme, že bychom mimo domov měli nosit roušky. V lékárnách a specializovaných obchodech ale většinou nejsou k dostání. Na internetu se proto začínají objevovat návody, jak si roušku podomácku vyrobit. Zkuste to i vy podle podrobného návodu ve videu.

Krýt si ústa a nos, pokud se pohybujete na veřejnosti, je v těchto dnech nutnost. V některých městech vás bez roušky nebo provizorního zakrytí nosu a úst nevpustí do prostředků hromadné dopravy. Ohleduplné k druhým je mít roušku, pokud jdete do obchodu, na úřad nebo poštu, případně pokud se pohybujete po frekventovanější ulici.

 

V nouzi poslouží šátek, nákrčník nebo šála, roušku si ale vyrobíte snadno i doma z materiálů, které většinou máte po ruce. K sofistikovanějším budete potřebovat šicí stroj nebo jehlu, nit a trochu trpělivosti, poradí si ale i nešikové.

 

Nezapomínejte, že na rozdíl od respirátorů vás roušky před nákazou Covid-19 nechrání, brání přenosu kapének - a s nimi i možné infekce - na vaše okolí. Budeme-li je nosit všichni, budeme se tak chránit navzájem.

 

Rouška z papírových ubrousků

 

Co budete potřebovat:

 

Kuchyňské ubrousky, dvě kuchyňské gumičky, papírový kapesník a sešívačku

 

Jak na to:


Pokud máte doma roli kuchyňských utěrek, odtrhněte dva celé kousky. Na jednu část utěrky položte kapesník a druhou částí ho překryjte. Pokud ale máte jako my ve videu pouze papírové ručníky nebo ubrousky, potřebovat budete dva a mezi ně vložíte kapesník. Poté skládejte harmoniku tak, aby kapesník uprostřed byl ve svislé poloze. Nakonec z každé strany připevněte pomocí sešívačky kuchyňskou gumičku. A máte hotovo. Alespoň na chvíli uchráníte své okolí před kapénkami, které mohou přenášet infekci.

 


Rouška z látky

 

Co budeme potřebovat:


Látku, papírovou šablonu 26 x 21 centimetrů, tkaloun nebo gumičky, nůžky, špendlíky, jehlu a nit

 

Jak na to:


Vystřihneme si látku podle předem naměřené šablony 26 x 21 centimetrů. Na dvou protilehlých delších stranách připraveného obdélníku látky zahněte asi 1 cm a prošijte. Poté si pomocí špendlíků vytvarujeme tři záhyby na roušce. Obě kratší strany roušky zahneme (vytvoříme tím prostor pro tkalouny) a sešijeme. Stačí už jen otvory protáhnout tkaloun nebo gumičky, vyndat špendlíky a rouška je na světě. Kapénky pomůže zadržet až na několik hodin.

 

Skládaná rouška z šátku nebo kapesníku

 

Roušku si můžete připravit i bez jehly a nitě. Stačí kousek látky a dvě gumičky na uchycení. Více v podrobném videu.

 

 

Nešitá rouška ze starého trička

 

Bez šití se obejdete i v tomto návodu, budete potřebovat jen nůžky a tričko, které vám nebude líto rozstříhat.

 

 

Maska z plastového odpadu

 

Zachránit vás může obyčejná PET lahev nebo jiný plastový obal, který byste jinak vyhodili. Udělejte si z něj masku na ústa nebo štít na celý obličej, ve kterém se vám bude pohodlněji dýchat. Návod na masku z petlahve a těsnění do dveří najdete TADY, ve videu níže se podívejte, jak vytvořit ochranný štít, pod který vám pak stačí třeba obyčejná rouška z papírové utěrky nebo kapesníku.

 

 

Rouška z 3D tiskárny

 

Patříte-li mezi nadšence do 3D tisku, nebo máte-li přístup k takové tiskárně, můžete si roušku nebo respirátor vytisknout. Návodů seženete na internetu celou řadu, pro inspiraci se podívejte například TADY nebo ZDE. Kromě výrobku budete potřebovat tkaničky na uchycení a vhodný filtr před ústa. Poslouží třeba i pytlík z vysavače nebo kousek plátna.

TN.cz