Kandidát na ministra

Konec vládní krize! Zeman souhlasí se Zaorálkem jako ministrem kultury

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 20:16
21.8. 2019 15:10

Novým ministrem kultury má být Lubomír Zaorálek. Na tiskové konferenci to uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček. Jeho jméno navrhne premiérovi, který pak nominaci předá prezidentovi. Miloš Zeman podle mluvčího Hradu se jmenováním Zaorálka souhlasí.

"Sociální demokracie navrhne premiérovi, aby předal prezidentovi nominaci Lubomíra Zaorálka na ministra kultury, Je to zkušený politik a jsem přesvědčen, že tuto roli zvládne. Jeho úkolem bude resort stabilizovat a věřím, že bude velkou posilou," oznámil Hamáček.

 

Zároveň předseda ČSSD uvedl, že Zaorálkovo jméno už padlo v diskuzi s premiérem Andrejem Babišem, který s ním prý nemá problém. "Předpokládám, že poté, co mu dnes odešlu oficiální nominaci, on ji pošle na Pražský hrad," doplnil Hamáček.

 

Prezident Miloš Zeman by podle Hamáčka neměl mít se Zaorálkem problém. "Pan prezident to jméno zná. (...) Než uvede ministra do funkce, sejde se s ním a pak proběhne celý akt jmenování. Pan premiér, když byl včera u pana prezidenta, poté říkal, že ho prý žádal o to, aby jmenování proběhlo co nejrychleji, já mám stejný zájem," dodal Hamáček.

 

Vše teď záleží na Zemanovi, který už odmítl jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu. Zeman se jmenováním Zaorálka podle mluvčího prezidentské kanceláře souhlasí. "Po oficiálním předložení návrhu premiérem se pan prezident s Lubomírem Zaorálkem setká, následovat bude jmenování ministrem. Termíny nyní hledáme," uvedl Jiří Ovčáček.

 

 

Zaorálek byl ministrem zahraničních věcí v Sobotkově vládě od ledna 2014 do prosince 2017. Ve volební kampani byl jedním z nejhlasitějších kritiků současného premiéra Andreje Babiše, s nímž byl přitom v té době stále ve vládě. Byl také odpůrcem toho, aby ČSSD vytvořila vládu s ANO.

 

Do funkce ministra zahraničí Zaorálka jmenoval právě Zeman, proto se předpokládá, že nenastanou žádné potíže. Hamáček už dříve uvedl, že novým nominandem bude člověk, proti němuž nebude mít prezident výhrady jako ke Šmardovi.

 

Zaorálek se Zemanem spolu ale za léta v politice vedli řadu sporů. Jako ministr zahraničí se Zaorálek tvrdě postavil proti prezidentovu výroku o tom, že novináři by se měli likvidovat. Podle Zaorálka poškodil Zeman obraz Česka a navíc to mohlo vypadat, že likvidace novinářů, ke kterým ve světě dochází, zlehčuje.

 

 

Zeman v minulosti Zaorálka označil za "vyžírku" a snažil se ho prý "zadupat do země". Bývalý ministra zahraničí přiznal, že se s prezidentem několikrát pohádal, podle něj mu ale tím vždy pomohl k posunu v kariéře. "V životě vás neposouvají dopředu přátelé, ale ti, kteří vás přinutí, abyste se zamysleli a začali něco dělat," uvedl kdysi v rozhovoru pro Deník Zaorálek.

 

Spor o ministra kultury se táhne už od května, kdy Hamáček požádal o jeho výměnu. Nominaci poté odeslal premiér Babiš na Hrad, Zeman ale s odvoláním Staňka a jmenováním Šmardy otálel. Nakonec Staňka odvolal k 31. červenci, Šmardu ale odmítl jmenovat, protože podle něj nemá dostatečné kompetence.

 

Vše vyústilo ve vládní krizi, při níž ČSSD několikrát hrozila odchodem z kabinetu, pokud se ministrem nestane Šmarda. Babiš odmítl podat žalobu na Zemana a snažil se vše vyřešit na průběžných schůzkách. Nakonec patovou situaci ukončil sám Šmarda, který v pondělí večer svou nominaci stáhl.

Hamáčka vyzvala ústecká ČSSD k rezignaci na předsedu strany. Podívejte se na reportáž z úterních Televizních novin:

TN.cz