Vakcína proti koronaviru

Obavy z očkování AstraZenekou: Jak poznáte, že máte krevní sraženinu

Vakcína AstraZeneca - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.3. 2021 12:06
Téma:

Kvůli podezření ze souvislosti s krevními sraženinami zastavilo téměř 20 evropských zemí očkování látkou společnosti AstraZeneca. Důkazy na to ale nejsou. Firma zdravotní rizika své vakcíny odmítá, čeká se definitivní verdikt Evropské lékové agentury (EMA). Sraženiny krve nejsou podle lékařů žádnou vzácnosti a postihnout mohou každého.

Vakcína společnosti AstraZeneca v posledních dnech děsí velkou část Evropy. Léková agentura podezření na souvislost s krevními sraženinami prověřuje. Co to vlastně je a jak vznikají?

  

Na následky trombózy zemře na kontinentu ročně přibližně půl milionu lidí. "Je to proto, že stále mnoho lidí o jejích příčinách a následcích nemá vůbec tušení. Nevědí tak ani, jak se trombóze dá předcházet," konstatovala britská organizace Thrombosis UK, která se o problémech s krví snaží šířit osvětu.

 

Krevní sraženiny mohou podle odborníků postihnout kohokoliv nezávisle na věku, pohlaví nebo předešlých zdravotních problémech. Rozdělují se na několik druhů podle příznaků a závažnosti.

 

 

Takhle rozpoznáte krevní sraženinu

 

Při hluboké žilní trombóze se krevní sraženina tvoří zpravidla v nohách. Jejími příznaky jsou:

- otok nohy nebo ruky, ve které se krevní sraženina nachází

- zarudlé až namodralé zbarvení kůže

- noha nebo ruka má vyšší teplotu než zbytek těla

- bolest ruky nebo nohy, zvýšená citlivost

 

V horším případě se může sraženina odtrhnout a dostat se do plic. Potom se jedná o mimořádně nebezpečnou plicní embolii s těmito příznaky:

- dušnost

- bodavá bolest na hrudi

- silný kašel

- krvavé hleny

- rychlý srdeční rytmus

 

 

Kvůli krevní sraženině může dojít i ke snížení počtu krevních destiček, tedy trombocytopenii. Krev se pak není schopná efektivně srážet. Takto se to projevuje:

- nadměrná tvorba modřin

- krev v moči nebo stolici

- krvácení dásní nebo z nosu

- neustálá únava

- povrchové krvácení kůže, které vypadá jako vyrážka

- neobvykle silná menstruace

- zvětšená slezina

- v nejhorších případech vnitřní krvácení

 

U koho je riziko vzniku krevních sraženin nejvyšší?

- lidé starší 60 let

- kuřáci

- lidé s nadváhou nebo obezitou

- uživatelky antikoncepčních tabletek

- lidé nemocní rakovinou nebo se srdečními problémy

- lidé s křečovými žílami

 

 

AstraZeneca trvá na bezpečnosti své vakcíny

 

Přestože AstraZenekou přestalo očkovat bezmála 20 evropských zemí, britsko-švédská společnost trvá na tom, že její vakcína je bezpečná. Vyplynulo to ze studie, během které firma přezkoumala data o 17 milionech lidí z Evropské unie a Velké Británie, kteří už jsou naočkovaní.

 

Česko preventivní opatření jako jiné státy nepřijalo. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k tomu není důvod, protože neexistují důkazy, že vakcína od AstraZeneky s krevními sraženinami nebo jinými obtížemi skutečně souvisí. 

 

 

"Nebyla zatím prokázána příčinná souvislost s těmi incidenty. Tímto se řídíme a znovu říkám, že některé země jsou na tom tak, že očkování pozastavují, některé, a není jich málo, ho jako my nezastavují. Nenacházím k tomu po konzultaci se SÚKL důvod," prohlásil Blatný.

 

Že benefity převažují nad riziky, prohlásila v pondělí i Evropská léková agentura (EMA). Ta momentálně vakcínu přezkoumává a všichni čekají na výsledek. Podle úterního vyjádření ji ale stále považuje za bezpečnou.

 

Česko očkuje AstraZenekou dál. Máme šarži vakcíny, která je bezpečná, tvrdí premiér Babiš:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz