Mimořádná schůze

PŘEHLED: Vláda zveřejnila balíčky rozvolňování. Na zahrádky si počkáme

Brabec Martina
Martina Brabec, Petr Zelený
Aktualizováno 20:14
22.4. 2021 15:25
Téma:

Vláda ve čtvrtek představila balíčky rozvolňování. Mezi posledními přijdou na řadu divadla, kina a bazény. Počkáme si i na zahrádky restaurací. Kabinet také oznámil přísná pravidla, která budou platit. Například ke kadeřnici nebo do kina budou lidé potřebovat negativní test na koronavirus.

V pondělí 3. května by měly otevřít všechny obchody a vybrané služby. "Pokud bude pokračovat příznivý trend vývoje epidemie, tak 3. května uvolňujeme zbytek obchodů, trhů a v přísném hygienickém režimu vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Definitivní potvrzení dá vláda příští čtvrtek. 

 

Podmínkou bude, že počet nakažených v České republice klesne pod 100 na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. "Dnes jsme na čísle 177," dodal Havlíček. 

 

Služby jako kadeřnictví, pedikúra nebo manikúra budou fungovat pouze za podmínky negativního testu, který může být PCR nebo antigenní. Testovat se nemusí lidé, kteří už za sebou mají očkování na covid-19 nebo jsou 90 dní po prodělání nemoci. 

 

Vláda také představila tzv. balíčky rozvolňování, které by se měly řídit počtem nakažených na 100 tisíc obyvatel. Nebudou tedy existovat přesné datumy pro rozvolnění. Kritické hranice budou 100, 75 a 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. Důležité bude číslo za celou republiku, rozvolňovat se tak nebude po krajích.

 

Balíčky rozvolňování

 

Ve čtvrtečních Televizních novinách Havlíček odhadl, že zahrádky restaurací by se mohly otevřít od 17. května, jejich vnitřní prostory pak o další dva týdny později. Vše ale závisí na vývoji epidemické situace.

 

Havlíček vysvětlil, proč se rozvolnění netýká restaurací už nyní:

 

Změny bude vláda potvrzovat vždy ve čtvrtek a platit budou vždy od pondělí. Balíčků má být celkem šest. V pondělí 3. května se spouští druhý balíček.

 

Mezi posledními přijdou na řadu bazény, divadla, kina nebo vnitřní sportování. Platit budou nicméně velmi přísná pravidla. Například při návštěvě kina nebo sauny bude nutný negativní test na koronavirus.

 

Podívejte se, jak na rozvolnění reaguje provozní restaurace:

 

Plán pro rozvolnění ve školách

 

 

 

Vláda také představila plán pro rozvolnění výuky ve školách. Od příštího pondělí se naplno otevřou školky ve třech krajích, o týden později se mají do lavic vrátit i žáci druhých stupňů ZŠ. Podrobnosti najdete v tomto článku.

 

Situace v Česku se výrazně liší

Mezi jednotlivými okresy panují podle dat ministerstva zdravotnictví propastné rozdíly - zatímco například na Chebsku úřady hlásí za posledních 7 dní necelých 23 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, na Vsetínsku je to více než desetinásobek - konkrétně 337,67.

 

Ještě tento týden bude ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) také jednat se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou o dalším rozvolňování v oblasti sportu, především pro amatéry. Výsledky schůzky by měla vláda probrat příští pondělí.

 

Na celou tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz