svolávají mimořádnou schůzi

Opozice se pustila do vlády: Její neschopnost brání fungování ČR

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Andrej Babiš

ODS, Piráti a KDU-ČSL chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Vláda Andreje Babiše je podle nich neschopná, což brání normálnímu fungování České republiky, uvedl předseda ODS Petr Fiala. Na schůzi chtějí řešit zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), deficit státního rozpočtu a skandály premiéra Babiše.

Svolání schůze oznámili společně předsedové Petr Fiala (ODS), Ivan Bartoš (Piráti) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Tématy, která chtějí řešit, je zpráva NKÚ, deficit státního rozpočtu a střet zájmů premiéra Babiše, který se v posledních dnech dostal na přetřes v orgánech Evropské unie.

 

"Jedná se o tři velmi závažná témata, která ale vláda zatím nedokáže řešit a brání tak České republice v prosperitě i v normálním fungování. Zde končí žerty, protože když se vláda nevzbudí, tak po ní zůstane jen hromada řečí, ale ani jedna podstatná reforma a za námi budou ztracené roky," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

 

Předseda Pirátů Bartoš požadoval zveřejnění evropského auditu dotací pro společnost Agrofert, kterou Andrej Babiš před převodem do svěřeneckého fondu vlastnil. Šéf lidovců Výborný kritizoval kroky vlády, absenci důchodové reformy nebo neschopnost financovat sociální služby.

 

Nejvyšší kontrolní úřad ve výroční zprávě kritizoval, že stát nezvládá řešit dopravu, daně ani bytovou politiku. Proti výroční zprávě se vláda ohradila dopisem. Premiér Andrej Babiš výsledky odmítl s tím, že prezident NKÚ Miloslav Kala, bývalý poslanec za ČSSD, "dělá politiku". Vyčetl mu také, že se při stavbě nového sídla úřadu nechoval hospodárně.

 

 

K svolání jsou potřeba podpisy pětiny poslanců, což ODS, Piráti a lidovci s velkou rezervou splňují. Mohou ale narazit na jinou překážku, vloni opozice svolala mimořádné schůze k personálním obměnám tehdejší vlády v demisi a k výrokům prezidenta v kauze Novičok a v obou případech narazili na to, že se nepodařilo schválit program schůze.
 

vbo TN.cz