přísná opatření

Spor o skiareály! Ministři se neshodou, zda je otevřít, či nikoliv

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 12:42
27.1. 2021 7:50
Téma:

Zanedlouho začnou v Česku jarní prázdniny, na pořádnou lyžovačku na horách to kvůli covidu-19 však zatím nevypadá. O otevření skiareálů usiluje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který ve středu vládě představí návrh přísnějších omezení pro spuštění vleků. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se však přírůstky nakažených nelepší natolik, aby se lyžařská střediska otevřela.

Zda si v nejbližší době na horách zalyžujeme, zatím nikdo neví. Vláda totiž nedospěla k rozhodnutí o otevření skiareálů a spuštění lyžařských vleků. Právě tato problematika bude mimo jiné ve středu předmětem jejího jednání.


Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) má představit přísnější návrh opatření, za kterých by bylo možné skiareály otevřít. "Přišli jsme s návrhem, který měl blízko k rakouskému modelu. Lidé by museli například dodržovat rozestupy a nosit respirátory. To však nestačilo,“ popsal ve Snídani s Novou ministr Karel Havlíček.

 


Hodlá proto kabinetu navrhnout přísnější restrikce, které by spočívaly zejména v omezení počtu lidí na lanovkách. "Na čtyřsedačce budou moci sedět maximálně dva lidé, s výjimkou rodiny. Podstata je v tom, aby byla kapacita vleků a lanovek snížená na polovinu,“ doplnil Havlíček.


Ministr usiluje o to, aby návrh prošel a lyžařská střediska mohla otevřít. "Jsme v situaci, kdy se neplní restrikce tak, jak se očekávalo. Přestože je vše uzavřené, lidé na hory jezdí a sáňkují. Nemají ani roušky a je to zcela neřízené,“ míní ministr.

 

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by se však lyžařská střediska otevírat neměla. Čísla se totiž nelepší tak, aby bylo možné restrikce uvolnit.

 

 

Na celý rozhovor s ministrem Havlíčkem se můžete podívat zde:

 

 

 

 

 

TN.cz