MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ

Otevřou obchody, či ne? Ministr se s opozicí a právníky neshodne

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Publikováno 9. 5. 2020
Téma:

Podle ústavních právníků i opozice se už popříští týden Česko možná velmi přiblíží k normálu. Mimořádná opatření, jako třeba uzavření obchodů, podle nich nemůže ministr zdravotnictví prodloužit jen podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Pokud to udělá, státu prý opět hrozí žaloby. Vláda tak do 17. května musí najít jiné řešení, jak obchody udržet zavřené. V úvahu tak zřejmě znovu připadá prodloužení nouzového stavu.

Dobu mezi skončením nouzového stavu a koncem poslední rozvolňovací vlny podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nakonec vyřešil rozsudek městského soudu. “Zamítl žalobu na ministerstvo zdravotnictví týkající se vydání mimořádných opatření pokud jde o regulaci činnosti škol,“ uvedl Vojtěch.


Jenže první rozsudek před víc než 14 dny označil mimořádná opatření omezující volný pohyb a maloobchod za protizákonná. “Ten první rozsudek městského soudu se zdá, že ztrácí na relevantnosti, protože je to stejný soud, jiný názor,“ doplnil Vojtěch.


Podle Vojtěcha to znamená, že ministerstvo zdravotnictví má právo některá mimořádná opatření prodloužit i po skončení nouzového stavu a to podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

 

 

Ústavní právníci ale říkají, že rozhodnutí nejsou protichůdná, ale naopak se doplňují. "Desátý senát se se 14. senátem shoduje v tom, že k rozsáhlému a plošnému omezení základních práv, jako je svoboda pohybu nebo podnikání, má pravomoc pouze vláda po vyhlášení nouzového stavu dle krizového zákona," stojí v rozsudku.


“Ministerstvo kolem toho spíš mlží. Správné řešení této situace by bylo schválit pandemický zákon v legislativní nouzi,“ prohlásil pirátský poslanec Jakub Michálek.


“Pokud se nestane nic, tak podle mého názoru se 18. květnem otevřou obchody bez jakéhokoli omezení,“ řekl ústavní právník Jan Kudrna.


“Pokud bez nouzového stavu ministr sám prodlouží tato mimořádná opatření, která omezují práva občanů, pak podle mého názoru obchází zákon,“ vyjádřil se europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). V takovém případě může stát čelit dalším žalobám.

 

Přes relativně pozitivní vývoj nemoci Covid-19, nemá ještě Česká republika zdaleka vyhráno. Dokazují to i čísla aktuálně nakažených. Zatímco v první polovině týdne počet nemocných klesal, ve čtvrtek a pátek jich opět začalo přibývat. Podle epidemiologů růst neznamená nic dramatického - důležitá je hlavně klesající tendence denního přírůstku nemocných. Podívejte se na reportáž Háty Sassmannové:


 

rod TN.cz