VLÁDNÍ JEDNÁNÍ

Školky ve dvou krajích budou mít volnější režim, vrací se praktická výuka

Brabec Martina
Martina Brabec, Petr Zelený
Aktualizováno 21:05
19.4. 2021 14:02
Téma:

Vláda Andreje Babiše (ANO) po pondělním jednání oznámila brzký návrat praktické výuky na střední i vysoké školy nebo dětí do mateřinek ve dvou krajích s nejlepší epidemickou situací. Za pár dní se budou moci k očkování proti covidu registrovat lidé nad 60 let.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po jednání vlády oznámil, že situace v Česku se nadále zlepšuje a díky tomu je možné od pondělí 26. dubna vrátit do mateřinek ve dvou krajích všechny děti. Jde o Královéhradecký a Karlovarský kraj, kde je aktuálně nejlepší epidemická situace. Velmi nízký výskyt nových případů je i v Plzeňském kraji, ve čtvrtek by tak mělo být zřejmé, zda se od pondělí školky naplno otevřou i v tomto regionu.

 

"Od 26. dubna se budou moci středoškoláci účastnit praktické výuky. Studenti posledních ročníků vysokých škol pak budou moci nastoupit na praktickou a klinickou výuku," oznámil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). 

 

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, aby zhodnotila vývoj epidemie a jednala o případném dalším rozvolnění opatření nejen v oblasti školství, ale i dalších oblastech života. Také by měla veřejnosti představit "jízdní řád" dalšího rozvolňování třeba pro obchody či služby.

 

Podle Babiše se od pátku otevře registrace k očkování pro občany nad 60 let věku.

 

Vývoj pandemie nezhoršily Velikonoce a negativně se zatím neprojevilo ani rozvolnění od pondělí 12. dubna. Ve hře tak je právě další uvolnění přísných opatření. Ministerstvo zdravotnictví v minulosti mluvilo o tom, že další rozvolnění může přijít nejdříve po 14 dnech. 

 

V pondělí ráno se kvůli případnému rozvolnění sešla rada vlády pro zdravotní rizika. "Jednala o návratu dětí do škol, rychlosti očkování a otevření registrace pro další věkové skupiny. Velkým tématem byl návrat studentů praktické výuky a dětí v mateřských školách," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

 

 

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden řekl, že by mohly otevřít i některé služby. Mezi prvními zmínil kadeřnictví a psí salóny. Ve hře je ovšem varianta, že by si lidé před návštěvou kadeřnictví museli udělat test na koronavirus.

 

Vláda se také zabývala událostmi kolem výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu oznámili, že za výbuchem stáli Rusové. 

 

Kabinet na pondělním jednání také schválil prodloužení programu Antivirus. "Důvodem prodloužení je jak pokračující nepříznivá epidemiologická situace, tak předpokládaný termín nabytí účinnosti "kurzarbeitu" k 1. lednu 2022," uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Dostálek.

 

Pokračovat bude také tzv. Izolačka. "Na vládě jsme schválili prodloužení Izolačky do konce června. Program, který motivuje lidi izolovat se, se osvědčil a vnesl do zvládání epidemie další světlo," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

 

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) také uvedla, že vláda schválila přesun pěti miliard korun do rozpočtu ministerstva obrany. "Právě jsme rozpočtovým opatřením převedli z vládní rozpočtové rezervy pět miliard korun do kapitoly ministerstva obrany," uvedla Schillerová.

 

Šlo o zbytek peněz, které vláda ministerstvu obrany odebrala při schvalování rozpočtu. Snížit rozpočet úřadu ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) o 10 miliard požadovali komunisté. Bez přesunu peněz KSČM odmítala rozpočet na rok 2021 podpořit. První půlku peněz vláda obraně vrátila již na začátku roku.

 

A ministr Metnar zaznamenal ještě jeden úspěch. "Nebezpečí musíme čelit všemi způsoby. Nejen modernizovat armádu a nahrazovat zastaralou techniku, ale také účinně bojovat proti soudobým hrozbám. K tomu pomůže Národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou v pondělí schválila vláda," uvedl Metnar.

 

Velké rozvolnění minulý týden nastalo ve Velké Británii, která patří mezi nejvíce proočkované země světa. Podívejte se, jak si tam lidé rozvolnění užívají:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz