děti a covid

Pedagogická komora: Zavřete školky! Covid se nyní šíří hlavně mezi dětmi

Měření teploty ve školce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
25.2. 2021 7:00
Téma:

Situace v mateřských školkách je velmi vážná, míní Pedagogická komora, která si nechala vypracovat grafy k šíření koronaviru. Z nich vyplývá, že počet nakažených dětí, které navštěvují otevřené školy, prudce roste a covid-19 se teď šíří především mezi nimi.

Prudký nárůst šíření koronaviru se podle Pedagogické komory týká zejména dětí v mateřských školách a žáků prvních a druhých ročníků základních škol, kteří na rozdíl od ostatních mají prezenční výuku. "Počet nakažených dětí je aktuálně o 38 % vyšší, než činí průměr ČR za všechny věkové kategorie. Zároveň je nejvyšší za celou dobu epidemie," uvádí komora. 

 

Své tvrzení podložila grafy, které pro ni zpracoval analytik Michal Bauer na základě údajů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a ministerstva zdravotnictví.

 

Vývoj počtu nakažených dětí ve srovnání s průměrem

 

Z grafu je patrné, že roste jak počet nakažených napříč celou společností (průměr všech věkových kategorií), tak mezi dětmi. V kategorii dětí od 4 do 8 let (tj. žáci mateřských škol a 1. a 2. ročníků ZŠ) je ale nárůst velmi prudký a počet pozitivně testovaných je podstatně vyšší než u starších dětí, které jsou na distanční výuce.

 

 

"Aktuální situace v českých mateřských školách je opravdu velmi vážná. Uzavření mateřských škol (s výjimkami pro děti rodičů IZS a dalších klíčových profesí), jak tomu bylo například donedávna v Německu, by určitě přispělo ke snížení mobility a tím i počtu nově nakažených nejen mezi dětmi a pracovníky mateřských škol, ale rovněž mezi jejich rodinami (dětí i pedagogů)," upozorňuje Pedagogická komora.

 

Není zatím jasné, zda vláda v rámci tvrdého lockdownu plánuje uzavřít i mateřské školy. Na středečním jednání se vláda na zpřísnění nedohodla, diskuze (i s opozicí) budou pokračovat ve čtvrtek. Podle informací TV Nova jsou však na stole největší omezení od začátku epidemie.

 

V březnu se podle premiéra žáci do lavic nevrátí:

TN.cz