Mezinárodní dohoda

Pompeo chce v Polsku víc vojáků USA. Podepsal dohodu s ministrem

Pompeo podepsal smlouvu s Polskem
Zdroj: Ministerstwo Obrony Narodowej
Mike Pompeo podepsal smlouvu s polským ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem.
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
15.8. 2020 13:00
Téma:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo podepsal v sobotu ve Varšavě dohodu s polským ministrem obrany Mariuszem Blaszczakem. Smlouva umožní vyslat dalších tisíc amerických vojáků na polské základny. Spojené státy mají v Polsku aktuálně 4500 vojáků.

Američtí vojáci mají spolu s jednotkami NATO přítomnými v Polsku odradit Rusko od případného útoku. Vojáci Spojených států nemají v Polsku stálou základnu, tamní vládní strana Právo a spravedlnost o ni však dlouhodobě usiluje. V roce 2018 dokonce předložila návrh, ve kterém plánovanou základnu pojmenovala Fort Trump, tedy Pevnost Trump.

 

Do Polska se na základě dohody mezi tamní vládou a ministrem Pompeem přesune část velení pátého sboru americké armády. Budou mu podléhat všechny americké jednotky východního křídla NATO. Do země se také přesune dalších 1000 vojáků.

 

Pompeo se setkal i s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim:

 

O náklady spojené s přítomností jednotek v Polsku se budou obě země dělit přiměřeným dílem. Důvodem jednání mezi USA a Polskem jsou obavy z ruské agrese.

 

Americký ministr obrany Mark Esper na konci července oznámil, že z Německa stáhne zhruba 12 000 vojáků. Část z nich se má přesunout právě do Polska.

 

 

Jednotky NATO mají v Polsku a Pobaltí pomoci rozptýlit obavy z Ruska po anexi Krymu a konfliktech na východní Ukrajině na jaře 2014.

 

Mike Pompeo zahájil své turné po Evropě v úterý v Česku. Během své návštěvy se setkal s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem.

Související témata:
TN.cz