Návštěva z USA

Petříček s Pompeem jednal o misích NATO, technologiích i terorismu

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Kristýna Vondřichová
11.8. 2020 20:03
Téma:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo přiletěl na dvoudenní návštěvu Česka. V úterý se setkal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve středu ho čeká setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem. Krátce před pátou hodinou odpoledne Pompeo se svým českým protějškem zavítal k plzeňskému památníku Díky, Ameriko! Na jednání s ministrem Petříčkem probrali zejména spolupráci v rámci NATO a nové technologie.

"Hovořili jsme o naší spolupráci v rámci NATO, kde probíhá reflexní proces a chceme, aby přispěl k tomu, aby NATO efektivněji sloužilo k tomu, k čemu ho máme," popsal Petříček v rozhovoru pro Televizní noviny.

 

Spolku s americkým protějškem chtějí dosáhnout efektivnější výměny pohledů mezi evropskými a americkými partnery a dostát historickým závazkům, například výdajům na armádu, zapojení do misí NATO a mezinárodního boje s terorismem.

 

 

Velkým tématem byly také nové technologie, ve kterých obě strany spatřují budoucnost a nová pracovní místa. Technologické inovace by podle Petříčka také mohly pomoci s lepším zvládnutím koronavirové pandemie.

Tomáš Petříček o tématech s Mikem Pompeem:

Pompeovi dle českého ministra zachutnalo plzeňské pivo. "Jsem rád, že jsme mohli Miku Pompeovi ukázat jeden z našich klenotů – Plzeňský prazdroj. Myslím, že mu chutnalo, ale v tom dnešním horkém počasí to není jen na sezení u piva," uzavřel Petříček.

 

 

Ministr Mike Pompeo spolu s ministrem Petříčkem navštívili památník Díky, Ameriko! v Plzni. Pompea na místo doprovázelo zhruba 20 policejních aut a také vrtulník. Starosta Plzně Martin Baxa (ODS) přivítal oba ministry proslovem v češtině a angličtině. Zazněla také americká i česká hymna.

 

Starosta spolu s ministry vzdal hold americkým hrdinům, kteří se podíleli na osvobození Plzně v květnu 1945. Letošní oslavy 75. výročí se nekonaly kvůli pandemii koronaviru. Rokycanský rodák Petříček přiznal, že pro něj má památník osobní význam. Připomněl také, že památku hrdinů je třeba ctít.

 "Díky, Ameriko, za to, že jsi před 45 lety a ještě mnohokrát potom byla naší oporou," uzavřel Petříček. "Jeden z nápisů na památníku říká, že nikdy nezapomeneme - a skutečně, tímto setkáním držíme historii naživu," řekl Pompeo.

  

Americký ministr připomněl také invazi vojsk Sovětského svazu a Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a odvahu tehdejších Čechoslováků.

 

Ministry Petříčka a Pompea u památníku vítaly desítky lidí:

 

"Američané vám děkují, naši čeští přátelé. Děkujeme za všechno, co děláte pro svobodu, i za to, že v srdci uchováváte vzpomínku na naše padlé krajany," vyjádřil se Pompeo. Mezi sloupy památníku poté vojáci umístili dva velké památeční věnce.

  

Setkání amerického a českého ministra zahraničí je podle Petříčka znamením dobrých vztahů mezi zeměmi. Přiblížil plánovaný program, včetně návštěvy plzeňského pivovaru. Tématem debaty bude zejména situace v Bělorusku a spolupráce s USA na vědeckotechnickém poli.

 

 

 

Petříček promluvil i o tématu Ruska - dle jeho slov Česko usiluje o vyrovnaný přístup k oběma mocnostem. "V případě Číny je jasné, že dochází k přehodnocování pozice Evropské unie," řekl Petříček.

 

Popsal také, že stanovy neumožňují vydávání stíhaných osob ve vztahu k Hongkongu. Podle Petříčka Česko také už v minulosti omezilo vývoz zbraní do Hongkongu.

 

 

Rusko se podle něj snaží ovliňovat děj v jiných státech prostřednictvím online technologií. Petříček vidí potenciál ve spolupráci se zeměmi stejně smýšlejícími jako Česko, například s Polskem.

 

"Chceme mezinárodní systém, který bude ochraňovat zájmy svobodného světa a čelit autoritářskému tlaku," shrnul Petříček další téma, které plánuje se svým americkým protějškem projednat. Setkání s Pompeem plánuje završit u neformální večeře v plzeňském pivovaru.

 

 

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo přicestoval do Česka v úterý ráno, čeká ho dvoudenní program. Pompeo dorazil spolu s manželkou. Jak strávil první dvě hodiny v hlavním městě si přísně střežil, měl je ale věnovat odpočinku a nabrání sil k nabitému programu.

 

Nejprve navštívil Plzeň, kde kromě jiného jednal s českým protějškem Tomášem Petříčkem. Ve středu se setká v Praze s premiérem Andrejem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Jednání se budou týkat především spolupráce obou zemí v oblasti bezpečnosti a hospodářství. Tématem jednání bude také dostavba jaderné elektrárny Dukovany či automobilový průmysl.

Mike Pompeo bude jednat s Andrejem Babišem:

Plzeň v souvislosti s Pompeovou návštěvou čeká několik dopravních omezení - podrobnosti čtěte zde. Návštěva Mika Pompea je první návštěvou amerického ministra zahraničí od roku 2012, kdy do Česka zavítala tehdejší ministryně Hillary Clintonová.

 

 

V ulicích budou nasazeny desítky policistů, mimořádnější opatření jako při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v plánu nejsou. Praha se prý tak výrazných omezení bát nemusí.

 

"Žádné velké uzavírky neplánujeme, pouze při příjezdu kolony budou dočasně vyřazené semafory v daném místě. To je ale otázka jen několika minut, po projetí kolony se semafory opět spustí. Nepředpokládáme, že by se to mělo nějak významně dotknout provozu. Kolona bude projíždět plánovanou trasou a ve chvíli, kdy bude v pohybu, si budou hlídky operativně předávat informace. Vše bude probíhat víceméně online," popsal TN.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

 

GALERIE: Lidé čekají na ministry Petříčka a Pompea

1
/
3
Zdroj: TV Nova
Lidé čekají na ministry Petříčka a Pompea - 1

 

Podívejte se, jaké manévry a omezení, kvůli ministru Pompeovi, čekají Prahu a Plzeň:


Podívejte se na celý záznam vyjádření ministra Petříčka:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz