výslechy pokračují

Pomůže v případu Míši detektor lži? Dá se obejít, tvrdí kriminalista

Detektor lži
Zdroj: Policie ČR/ Profimedia
Ilustrační foto

Už více než tři týdny pátrají kriminalisté po zmizelé Míše Muzikářové z Ústí nad Labem. Vyslechli už množství svědků a některé z nich dokonce na detektoru lži. K nalezení dívky jim to ale nepomohlo.

Zmizení dvanáctileté dívky je stále zahaleno tajemstvím. Další otazníky do případu vnesla i sebevražda expřítele matky ztracené dívenky Oty S. I toho policie několikrát vyslýchala, jednou dokonce na detektoru lži. Jestli se sebevraždou měly něco společného právě výslechy, Otakar S. neunesl tlak médií nebo za tím stálo něco úplně jiného, se už nedozvíme. Dopis na rozloučenou totiž muž podle všeho nezanechal.

 

Výsledky z detektoru lži policie obvykle nezveřejňuje. "Jde o metodu, která může pomoci zvláště v počátečních fázích trestního řízení, kdy se stanovují a ověřují vyšetřovací verze. S využitím detektoru lži je možné například ověřit pravdivost výpovědi podezřelé osoby či svědka nebo eliminovat nevinné osoby z okruhu podezřelých," uvádí na svých stránkách policisté. "Z hlediska četnosti požadavků je fyziodetekce nejčastěji vyžadována u násilné trestné činnosti," dodávají.

 

Podle bývalého elitního kriminalisty Jiřího Markoviče se obecně ví, že detektor jde obejít. "Člověk proti tomu může být odolný, sám jsem na něm ale nikdy nebyl, tak to nedokážu posoudit. Výsledky beru jako důvěryhodné, ale není to kvalitní nebo kvalifikovaný důkaz viny," uvedl ve čtvrtek v pořadu Vaše téma.

 

 

Odborník na detektor lži Michal Berezňák ale tvrdí, že pokud je vyšetření provedeno profesionálně, detektor pozná, že se ho člověk snaží oklamat. "Pokud u člověka, který lže, detektor lež neodhalí, je to pravděpodobně z toho důvodu, že vyšetření nebylo provedeno dostatečně profesionálně," řekl TN.cz Berezňák. Už jen samotný fakt, že se člověk snaží oklamat detektor, ale podle něj svědčí o tom, že s jeho výpovědí není něco v pořádku.

 

Výsledky z detektoru lži nikoho neusvědčují a soudy je nepovažují za přímý důkaz. "Vyjadřují se jen k tomu, jestli u vyšetřovaného byla, nebo nebyla na položené otázky zjištěna lež," dodal odborník.


 

Při kterých případech detektor pomáhal

Detektor lži sehrál svou roli také v nejsledovanějším případu posledních let. Petr Kramný výslech na detektoru podstoupil, věděl totiž, že zkouška nemůže být ze zákona použita jako důkaz, a to i přesto, že u několika otázek přístroj vyhodnotil jeho odpovědi jako lživé. I tak ale pomohl Kramnému za mříže.

 

"Uvádí, že je přesvědčen, že se nezveřejní, jestli lhal, tedy nikoliv jestli mluvil pravdu, byť by se to při jeho postoji k žalované trestné činnosti přímo nabízelo," uvedla při vynášení rozsudku soudkyně Renata Gilová. Kramný to měl říct své milence Šárce.

 

Detektor lži pomohl v roce 2007 brněnským kriminalistům najít tělo zavražděné 71leté ženy z Mikulova. Z činu byl podezřelý její manžel. Během fyziodetekce vyšlo najevo, že atypickým způsobem reagoval na slovo garáž, což, jak se později ukázalo, bylo také místo, kde ukryl její tělo. Policisté muže posléze obvinili z trestného činu vraždy.

 

 

Fyziodetekce pomohla pražským kriminalistům objasnit úmrtí 34letého muže žijícího mezi bezdomovci, jehož tělo bylo nalezeno v lese u Písnice na jižním okraji Prahy v červnu 2010. Z těžkého ublížení na zdraví obvinili mladou mileneckou dvojici, která se k činu doznala krátce po vyšetření na detektoru lži. Ten pomohl pražským kriminalistům objasnit i vraždu 61leté ženy, k níž došlo v srpnu 2010 v Praze 1. Fyziodetekci podstoupil její manžel, který se posléze k hrůznému činu přiznal.

 

Detektoru lži se podrobil také jeden z aktérů tzv. orlických vražd, Ludvík Černý, a manželé Stodolovi. I v těchto případech přineslo fyziodetekční vyšetření nové indicie, které pomohly kriminalistům rozklíčovat závažnou trestnou činnost.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom TN.cz