anketa Čapí hnízdo

Státní zástupce navrhl zastavit stíhání Babiše! Už mu pogratuloval i Zeman

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 2.9. 2019 20:01
Téma:

Kauza Čapí hnízdo možná brzy skončí. Podle informací portálu Deník N se státní zástupce rozhodl zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše, jeho blízkých i dalších spolupracovníků. Závěry ale nemusí být konečné, jedná se pouze o návrh na zastavení stíhání. Premiérovi už telefonicky pogratuloval například prezident Miloš Zeman.

Podle informací portálu Deník N se státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše, jeho blízkých a bývalých spolupracovníků. Celý spis, který má podle Deníku N přes 20 tisíc stran, nyní musí přezkoumat nadřízení Šarocha. Ti následně rozhodnou, zda skutečně trestní stíhání premiéra a dalších obviněných zastaví, nebo s případem naloží jiným způsobem.

 

Podle státního zastupitelství došlo ke změně původního názoru na posouzení věci. "S konečným rozhodnutím se v současné době seznamuje vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, který se bude mimo jiné zabývat otázkou, zda je tato změna zákonná a důvodná, respektive zda je zákonné a důvodné předložené rozhodnutí," zveřejnil tiskový mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

 

On-line reportáž

Posun v kauze Čapí hnízdo, státní zástupce zastavil trestní stíhání - reakce

15:30

.

14:19

"Dnešní zpráva o zastavení trestního stíhání premiéra Babiše nám začátek školy odsunula do pozadí. Ovšem naši politici začali psát "slohové" práce na téma Babiš. Dobrá rada, nechť se s tím vypořádá justice, jistě nejlépe ví, co a jak. Já si na konečné resumé rád počkám," reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip.

13:55

S premiérem Andrejem Babišem telefonicky hovořil také prezident Miloš Zeman.

 

.

 Reakce politiků najdete po rozkliknutí on-line reportáže.

 

Podle Cimbaly není možné určit, jak dlouho se bude vedení státního zastupitelství spisem zabývat, mezitím nebudou k postupu poskytovány žádné další informace.

 

Anketa

Které Babišovo tvrzení o kauze Čapí hnízdo vás nejvíce zaujalo?

Hlasovalo 432 lidí.

 

"Veřejnost bude prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků o obsahu rozhodnutí státního zástupce informována nejdříve s ukončením tohoto procesu a se splněním zákonných postupů vyplývajících z trestního řádu," doplnil Cimbala.

 

Státní zastupitelství tedy ještě teoreticky může obžalobu podat. Potvrdilo by se tak tvrzení policie, že má jít o dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.

 

K podobným závěrům jako policie došel i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), podle něj existuje podezření na dotační podvod.

 

K rozhodnutí se vyjádřila i Unie státních zástupců. Podle ní by měl Šaroch vysvětlit své rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo. "Pokud dozorový státní zástupce, který kauzu zpracovával čtyři roky, shledal zahájení trestního stíhání důvodným, měl by vysvětlit, jaké okolnosti, zjištěné po jeho zahájení, jej vedly k vydání meritorního rozhodnutí," stojí v reakci.

 

Kauza Čapí hnízdo se táhne už několik let. Kvůli podezření z dotačního podvodu obvinila policie Andreje Babiše, jeho manželku Moniku, švagra Martina Herodese a také dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou.

 

 

Babiš prohlásil, že jde o politickou kampaň a snahu dostat ho z politiky. Podle něj k žádnému dotačnímu podvodu nedošlo. V případě obžaloby by měl podle etického kodexu ANO odstoupit ze všech svých funkcí. To však ale podle svých slov neudělá.

 

"Mně to přijde naprosto neuvěřitelné, protože je jasné, že se žádný podvod nestal, neporušil jsem žádný zákon. Neexistuje žádný důkaz, ani nemůže. A obviněna je se mnou i moje rodina. Je to absurdní a odporné. Jasně, chtějí zničit mne. Ale proč moji rodinu?," stojí v závěru nedělního prohlášení Babiše na sociálních sítích.

 

Podobně se Babiš vyjádřil i k informaci o návrhu na zastavení trestního stáhání: "Já se nemám čeho obávat. Já jsem to řekl xkrát, že kdybych nebyl v politice, tak by lidi o Čapím hnízdě neslyšeli." Kauza podle něj neměla nikdy vzniknout, protože se dle jeho slov nic nestalo.

 

S Andrejem Babišem v pondělí už hovořil také prezident Miloš Zeman. "Telefonicky blahopřál předsedovi vlády Andreji Babišovi jak k jeho 65. narozeninám, tak k zastavení trestního stíhání," řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

 

TN.cz