neštěstí na moři

Česká loď se potopila v bouři v Indonésii, posádka přežila na záchranném člunu

Česká potápečská loď Sea Lady
Zdroj: Sea Lady
Sea Lady se potopila při bouři v Indonésii
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 9.8. 2019 10:17
Téma:

U indonéského ostrova Sulawesi se při silné bouři potopila česká expediční loď Sea Lady, která si získala srdce mnoha turistů a zejména potápečů. Posádka se pak několik hodin plavila na volném moři v záchranném člunu, nakonec se ji podařilo zachránit.

Více než deset let brázdila česká expediční loď Sea Lady moře mezi indonéskými ostrovy, nyní je tomu ale konec. Při plavbě z ostrova Sulawesi k Bali ji zastihla silná bouře a přestože se posádka snažila sebevíc, loď šla ke dnu.

 

"Nenávratně se potopila do vod Indopacifického oceánu, který po dlouhá léta brázdila a naplula v něm statisíce námořních mil," stálo v prohlášení majitele lodi Alexandra Kučery a jeho týmu. "Posádku se naštěstí podařilo po několikahodinovém boji v záchranném čulunu na volném moři zachránit," dodal.

 

 

"Všichni zástupci naší firmy v současnosti spolupracují v plném nasazení s Námořní správou Indonésii a podílí se na vyšetřování celé nehody," uvedl Kučera. "Nemůžu tomu pořád uvěřit, že se to stalo," napsal na facebooku Milan Musil, který na Sea Lady pracoval.

 

Podle českého ministerstva zahraničí se mělo jednat o operativní plavbu, nikoliv turistickou. "Na lodi nebyli žádní Češi, jen pět členů posády, všichni jsou podle informací našeho zastupitelského úřadu v pořádku. Na náš zastupitelský úřad se žádný Čech v této věci ani neobrátil," uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

 

 

Zpráva zasáhla velké množství nejen potápěčů, kteří se na lodi v minulosti plavili. "Je mi to moc líto. Moje nejkrásnější dovolenkové vzpomínky jsou spojené se Sea Lady," vyjádřila se jedna z nich.

TN.cz