Uzavření hranic

Německo zavádí pro Čechy přísná pravidla pro vstup. PŘEHLED

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 21:11
13.2. 2021 11:22
Téma:

Německo od neděle 14. února obnovuje kontroly na všech hraničních přechodech s Českem. Do země se dá z tuzemska přicestovat jen v šesti případech. Smůlu má i naprostá většina pendlerů. Lidé s výjimkami musejí mít negativní test a nastoupit do karantény. Redakce TN.cz připravila přehled situací, za kterých je možné do Německa vstoupit.

Česko se ocitlo na německé černé listině. Berlín nás považuje za oblast, ve které se šíří mutace koronaviru. Proto od neděle zavírá hranice a na všechny přechody nasadí kontroly.

 

Země se přes Českem uzavírá téměř neprodyšně. Spolkové ministerstvo vnitra ale stanovilo šest případů, ve kterých je možné hranici překročit. Z českých pendlerů mají výjimku pouze zdravotníci, Sasko ji udělilo ještě zaměstnancům v zemědělství.

 

 

Do Německa mohou z Česka od neděle 14. února přicestovat:

 

1. Němečtí občané a členové rodiny těchto občanů ze třetích zemí, pokud cestují společně s německým občanem. Jedná se o manžela či manželku, registrované partnery, nezletilé děti a rodiče nezletilých dětí.

 

2. Lidé s bydlištěm a povolením k pobytu v Německu.

 

3. Řidiči vozů nákladní dopravy a další nezbytní zaměstnanci v dopravě, včetně pošty nebo repatriačních spojů.

 

4. Zdravotnický personál (lékaři a zdravotní sestry) a nezbytný pomocný personál pro provoz sanitek a letů sloužících k přepravě transplantačních orgánů.

 

 

5. Lidé, kteří do Německa potřebují z naléhavých osobních důvodů. Mezi ty patří úmrtí blízkého příbuzného (manžel, manželka, registrovaný partner nebo partnerka, vlastní děti nebo rodiče), narození dítěte nebo nezbytné lékařské ošetření včetně doprovodu. Výjimka se vztahuje i nanejvýš dvojici příbuzných dítěte, kterému v Německu všichni blízcí zemřeli.

 

6. Lidé s pověřením Organizace spojených národů (OSN) nebo Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

 

Na všechny výjimky se zároveň vztahují přísná pravidla o vstupu do Německa, která jsou v platnosti už od 13. ledna 2021.

 

Česko versus Německo v přírůstcích nakažených za týden na 100 tisíc obyvatel:

Zveejnil(a) Zdenek Hel dne Ptek 12. nora 2021

 

Každý, kdo do země přicestuje, musí řádně vyplnit digitální registrační formulář o vstupu, musí se prokázat negativním testem na koronavirus, který není starší 48 hodin. Povinná je rovněž 10denní karanténa. Po pěti dnech je možné nechat si bezplatně provést test na covid-19. Pokud bude negativní, karanténa končí.

 

 

Zda lidé, kteří cestují do Německa, mají na vstup do země podle stanovených výjimek nárok, budou na hraničních přechodech kontrolovat policisté.

 

Berlín zpřísněním režimu na hranicích reagoval i na čtvrteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny neprodloužit nouzový stav, který v Česku trvá od října. Má přestat platit s úderem první pondělní minuty, o možném pokračování vláda ještě jedná s hejtmany (píšeme tady). "Pokud by Česko nebylo schopné prodloužit nouzová opatření, pak musí být všem jasné, že se stane oblastí s mutacemi," prohlásil ještě před hlasováním bavorský premiér Markus Söder. Německá média navzala Česko "hlavním semeništěm covidu" (podrobnosti čtěte zde).

 

Zatím není jasné, zda i Bavorsko po vzoru Saska přistoupí k nějakým dalším výjimkám kromě těch spolkových. Vzhledem k Söderově rétorice je to ale nepravděpodobné.

 

Česko je v Německu kvůli chaosu s nouzovým stavem terčem kritiky:

TN.cz