vánoční trhy

Drážďany vyhlásily stav nouze! Kvůli častým útokům neonacistů

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 3. 11. 2019
Téma:

Německé Drážďany vyhlásily stav nouze. Podle radnice tam za poslední roky stoupl počet příznivců neonacismu natolik, že se saská metropole musí potýkat s vážnými násilnými trestnými činy, které mají radikálové na svědomí. Brzy tam přitom začnou oblíbené vánoční trhy, které navštíví i statisíce Čechů.

Drážďanské vánoční trhy jsou vyhlášené v celé Evropě. Ty letošní ale budou poznamenané politickou situací. Ve městě rostou počty přívrženců radikálních hnutí. Při posledních volbách získaly ultrapravicové strany okolo 30 procent hlasů.


Drážďany jsou podle radnice německým centrem ultrapravicového extremismu, loni tady bylo spácháno 60 násilných trestných činů pravicovými extremisty.

 


Přívrženců radikálních hnutí prý začalo přibývat po migrační krizi před čtyřmi lety. Tehdy v Drážďanech demonstrovaly týden co týden desítky tisíc odpůrců migrace. “Nouzový stav kvůli nacismu znamená, že máme vážný problém. Otevřená demokratická společnost je ohrožena,“ řekl drážďanský radní Max Aschenbach.


Nouzový stav umožní radnici investovat víc peněz do boje proti nacismu. Nebo taky poslat víc policistů do ulic, když bude potřeba. Jako například na zabezpečení vánočních trhů. Trhy v Drážďanech začínají už na konci listopadu.
 

rod TN.cz