Tisková konference

Vojtěch promluvil o koronaviru. Čechy z Wu-chanu chtějí evakuovat

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 26.1. 2020 20:32

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se spolu s dalšími odborníky vyjádřil k nebezpečí šíření koronaviru v Evropě. Česko spolupracuje s členskými státy EU a zdravotnickými organizacemi. Letiště zavedlo cílené kontroly, při kterých je vyšetřen člověk s příznaky. Jiná opatření se zatím nechystají.

Vojtěch se nejdříve ohradil proti výtkám, že Česko nedělá dost, aby ochránilo své občany. "Není pravou, že bychom cokoliv podceňovali. Je ale třeba se podívat na tu situaci racionálně a také dělat racionální rozhodnutí," prohlásil ministr.

 

Podle Vojtěcha není možné zakázat přímé lety z a do Číny, když existuje možnost přiletět s přestupem přes jinou destinaci. "Nedává ani smysl dělat nějaký plošný screening na Letišti Praha, protože bychom s právě probíhající chřipkovou epidemií měli obrovské množství falešně pozitivních testů," dodal.

 

Letiště proto zavedlo cílený screening. Na zdravotníky nebo informační střediska se mají obrátit sami pasažéři s příznaky onemocnění. Cestující se symptomy by měli hlásit také samotní zaměstnanci letiště nebo ostatní pasažéři.

 

 

Podobný případ se na pražském letišti objevil v neděli. "Ve 12:15 přistálo letadlo z Doha v Kataru. Dvě cestující se obrátily na informační středisko, kde jim řekli, aby se dostavily na místo, kde je stálá lékářská služba. Po ošetření byly odeslány Na Bulovku, kde proběhly testy. Ty byly negativní," informoval předseda představenstva letiště Václav Řehoř.

 

Zároveň Řehoř uvedl, že letiště zatím nevyhlásilo mimořádný stav a neaktivovalo žádný plán nouze. Přímé lety z a do Číny ale budou odbovovány ze dvou stojánků. "Je jich deset týdně. Gaty, kde cestující čekají, se budou více dezinfikovat. Jsou to ale všechno preventivní opatření," doplnil.

 

Ředitel české Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Srđan Matić shrnul dosavadní statistiky, úmrtnost je podle něj zhruba dvouprocentní. "Další dobrou zprávou je, že všechny případy nákazy se dají vysledovat zpět do Wu-chanu," sdělil s tím, že WHO spolupracuje od počátku s čínskými úřady.

 

Vojtěch ještě na dotaz novinářů uvedl, že Česko spolupracuje s Francií na vyzvednutí českých občanů z Wu-chanu. V současnosti jsou tam dva studenti a dva Češi, kteří tam žijí dlouhodobě.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví už vydalo informace o tom, co je koronavirus a jak se přenáší. To, že se nákaza rozšíří po Evropě, považuje za pravděpodobné. Ohroženi jsou především senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní nebo lidé s oslabenou imunitou.

 

Abyste se co nejvíce ochránili, měli byste se vyhýbat těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla a nebýt příliš dlouho na přeplněných místech. Pokud poznáte příznaky u někoho, s kým cestujete, okamžitě informujte personál. Jestli máte podezření u sebe, navštivte lékaře.

 

Vir s názvem 2019-nCoV se přenáší z člověka na člověka tzv. kapénkovým způsobem. Epicentrum nákazy je v čínském městě Wu-chan, virus už se ale rozšířil i na ostatní kontinenty. V Číně má už 56 obětí, přes dva tisíce dalších lidí jsou nakažení.

 

Rozhovor s premiérem Babišem o koronaviru:

TN.cz