Summit

V Bruselu se sešly špičky NATO, podpořily také Českou republiku

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 20:38
14.6. 2021 17:42
Téma:

V pondělí se v Bruselu konal summit Severoatlantické aliance (NATO). Poprvé se ho zúčastnil nedávno zvolený americký prezident Joe Biden, který pokračuje v návštěvě Evropy. Lídři vyjádřili solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska.

Lídři NATO na pondělním summitu v Bruselu vyjádřili solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Zároveň vyzvali Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy americké ze seznamu nepřátelských zemí. 

 

Lídři vojenského paktu, který sdružuje země Evropy i Ameriky, řešili také to, jak se NATO musí proměnit, aby mohlo čelit novým výzvám jako jsou útoky v kyberprostoru, fake news (falešné zprávy) nebo moderní zbraně, které dokáží sestřelit i satelity na oběžné dráze.

 

Jak připomíná americká CNN, Joe Biden má k vojenské alianci, jejíž součástí je i Česko, naprosto odlišný přístup než jeho předchůdce. Donald Trump totiž NATO opakovaně shazoval a pochyboval o jeho potřebnosti. "Věříme, že NATO je zásadní pro naši schopnost udržet bezpečnost Ameriky po zbytek století," nechal se Biden slyšet už v předstihu.

 

Vrcholní představitelé se bavili také o Číně, odchodu vojáků z Afghánistánu nebo třeba zvýšení rozpočtu obrany. Za Českou republiku se summitu zúčastnil prezident Miloš Zeman.

 

 

Biden se má v rámci summitu setkat i s tureckým prezidentem Erdoganem a jejich schůzka může být podle CNN přinejmenším napjatá. A to mimo jiné kvůli tomu, že Biden nedávno uvedl, že masakr Arménů ještě z dob Osmanské říše byl genocidou. Ankara se proti tomu naopak ostře ohradila.

 

Americký prezident má přitom během své návštěvy Evropy velmi nabitý program - v uplynulých dnech se účastnil summitu nejmocnějších zemí světa G7, po pondělním jednání NATO ho ve středu ve Švýcarsku čeká první osobní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

 

Za více než 70 let si NATO prošlo velkými změnami, dnes je nejsilnější. Podívejte se na reportáž TV Nova z Bruselu:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz