Odvolání a demise

Zeman a konce ministrů: Někdy odvolává hned, jindy počká i měsíc 

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Miloš Zeman
Téma:

Antonín Staněk není prvním ministrem, s jehož koncem ve vládě prezident Zeman politiky napíná. V minulosti několikrát musel na výměnu ministra čekat Bohuslav Sobotka, v jednom případě, odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, dokonce nechal na Zemana připravit kompetenční žalobu!

Někdy prezident odvolal ministra v řádu dní, jindy mezi rezignací či návrhem premiéra na odvolání ministra a chvílí, kdy jej prezident skutečně odvolal, uplynuly týdny. Stejně jako Antonína Staňka chtěl Zeman v úřadu držet tři ministry – Helenu Válkovou, Marcela Chládka a Kateřinu Valachovou, s přijetím jejichž rezignace váhal.

 

Když někdejší premiér Bohuslav Sobotka navrhl odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, musel čekat celý měsíc, než skutečně Babiše v čele rezortu nahradil Ivan Pilný.

 

Změny v Babišově vládě

Prakticky okamžitě skončili ve funkcích ministrů Taťána Malá (spravedlnost) a Petr Krčál (práce a sociální věci). Oběma shodně zlomilo vaz podezření z plagiátorství u diplomových prací. Malá skončila ještě předtím, než Babišově druhé vládě sněmovna vyslovila důvěru. Rezignaci oznámila 9. července 2018, druhý den ji prezident přijal a ještě týž den se sešel s Janem Kněžínkem a následně jej jmenoval ministrem. Krčál oznámil konec 17. 7. 2018, druhý den přijal prezident jeho rezignaci. Jeho nástupkyni Janu Maláčovou jmenoval 30. července.

 

Velkou vládní rošádu si Andrej Babiš připravil letos v dubnu. Ministr dopravy Dan Ťok 8. dubna oznámil, že podá demisi. Následující den prezident potvrdil, že demisi příjme. Premiér také oznámil ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové, že navrhne její odvolání. Prezident rozhodl odvolat oba a nahradit je novými ministry na konci dubna, protože s ním ještě jeli do Číny.

 

 

Než k tomu došlo, oznámil 18. dubna svojí rezignaci ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, místo něj vybral Babiš Marii Benešovou. A 26. dubna navíc oznámil, že ve funkci vicepremiéra skončí ministr životního prostředí Richard Brabec. Novými vicepremiéry se stali Karel Havlíček a Alena Schillerová. Všechny změny proběhly 30. dubna.

 

Případ Staněk

Antonín Staněk podal v květnu letošního roku demisi. S prezidentem se sešel 28. května. Na schůzce prozradil, že odchází na přání své strany. Zeman mu oznámil, že jeho demisi nepřijme. "Důvodem je to, že doc. Antonín Staněk odhalil na ministerstvu kultury závažná ekonomická pochybení a neměl by být za tato odhalení trestán tím, že na něj bude vyvoláván tlak, aby ze své funkce odešel," vysvětloval mluvčí Kanceláře prezidenta Jiří Ovčáček.

 

Na základě koaliční smlouvy tak Babiš následně požádal Zemana o Staňkovo odvolání. Prezident mu navrhoval, aby počkal s odvoláním, dokud nebudou prošetřena Staňkem podaná trestní oznámení. ČSSD mezitím vybrala za nástupce Michala Šmardu. Ten se toto úterý s prezidentem sešel na Vysočině. Ve čtvrtek o výměně ministra, kterou chce ČSSD mít vyřešenou do konce měsíce, jednal s prezidentem také předseda ČSSD Jan Hamáček. Prezident se chce s oběma sejít v půlce července a "usmířit je".

 

 

Zeman otálel s odvoláním Babiše

Několik sporů o ministry vedl s prezidentem také bývalý šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Nejvyhrocenější byl spor o konci Andreje Babiše v Sobotkově vládě. Sobotka kvůli Babišově skandálu chtěl nejprve celou demisi vlády, Zeman mu ale naznačil, že ji bude považovat jen za demisi premiéra, ne celého kabinetu. Sobotka tak navrhl 5. května 2017 odvolání Babiše z vlády.

 

S tím ale prezident otálel. Sobotka dokonce 18. května prozradil, že má připravenou kompetenční žalobu a prezident by neměl váhat. Až 23. května Sobotka oznámil, že Babiše odvolá a v čele resortu jej Ivan Pilný nahradil následující den.

 

Prezident váhal s přijetím dalších demisí

I u dalších ministrů, kteří měli opustit Sobotkův kabinet, si prezident dával na čas. Ministryně spravedlnosti Helena Válková podala demisi 10. února 2015. Prezident o tři dny později řekl, že ji zváží. Na zahraniční cestě zachytily novináři, jak říká tehdejšímu šéfovi zahraničního odboru prezidentské kanceláře, že nabídl Válkové pomocnou ruku, ona "se podělala a odpískala to".

 

Prezident Kmoníčkovi dokonce říkal, že může odmítnout demisi, kterou podá ministr, ale ne návrh premiéra na odvolání ministra! Konec Válkové si přálo hnutí ANO, a kdyby demisi nepodala, požádal by Babiš Sobotku, aby její odvolání prezidentovi navrhnul. Demisi akceptoval Zeman 24. února. Robert Pelikán se pak stal ministrem 12. března.

 

 

Kvůli údajné šikaně podřízených navrhnul 28. května 2015 Sobotka odvolání Marcela Chládka. Ten se na začátku června s prezidentem sešel. Po schůzce řekl, že prezident na začátku schůzky řekl, že nechce přijmout návrh na jeho odvolání, Chládek ale tvrdil, že jej přesvědčil, aby to udělal a den po schůzce, 5. června, Zeman Chládka odvolal. 

Rychlý nebyl ale ani konec v úřadu u Chládkovy nástupkyně Kateřiny Valachové. Ta 9. května 2017 oznámila demisi kvůli skandálu s dotacemi na sport. Odejít měla na konci měsíce. Prezident ale oznámil, že jí dává čas do 10. června, než se vrátí ze zahraniční cesty, aby si to rozmyslela. Sešli se až 19. června a když mu Valachová řekla, že na svém konci ve vládě trvá, 21. června ji Zeman odvolal.

 

V případě Jana Mládka, který skončil na začátku roku 2017, neměl Zeman ani tak problém s koncem ministra, jako s tím, kdo jej měl nahradit. Mládkovo odvolání avizoval Sobotka 20. února, když se o tři dny později sešel s prezidentem, potvrdil Zeman, že Mládka odvolá. Na ministerstvu ale nechtěl vidět někdejšího státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu. Po sjezdu ČSSD se strana domluvila, že nominuje Jiřího Havlíčka, jehož Zeman akceptoval a 4. dubna jmenoval.

 

 

Sobotka odvolal také ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dientstbiera. Konec obou navrhnul Sobotka 11. listopadu 2016. Prezident oba odvolal 22. listopadu k poslednímu dni měsíce. S Dienstbierem, s nímž nevycházel, se prezident ani nesešel.

 

Rychlé byly výměny ministrů dopravy a pro místní rozvoj. Antonín Prachař podal 12. listopadu 2014 demisi z postu ministra dopravy, prezident ji následující den přijal. Věra Jourová 22. září informovala, že premiérovi oznámila podání demise, aby se mohla stát eurokomisařkou. Prezident ji 30. září přijal a Jourová skončila k 3. říjnu.

vbo TN.cz