vakcína proti koronaviru

Rusko by mohlo už za měsíc zahájit očkování proti covidu, tvrdí expert

Největší výzva v letecké dopravě, tou bude distribuce vakcíny proti koronaviru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
28.9. 2020 15:46
Téma:

Rusko by mohlo již na konci října začít masově očkovat proti koronaviru, uvedl expert z ruského výzkumného střediska. V té době by měla skončit třetí fáze testování vakcíny, která dostala název Sputnik V.

Vývoj ruské vakcíny je už téměř u konce, informovala agentura TASS s odkazem na Fjodora Lisicyna z národního výzkumného ústavu ruského ministerstva zdravotnictví. "Masové očkování začne ve chvíli, kdy skončí třetí fáze testování vakcíny. To by mělo nastat koncem října," prozradil Lisicyn.

 

Podle něj se vakcína bude vyrábět ve třech nebo čtyřech závodech. Rusko rovněž zjišťuje možnosti výroby v zahraničí. "Farmaceutické společnosti v Indii jsou schopné vyrobit množství vakcín dostatečné doslova pro polovinu planety," uvedl Lisicyn.

 

Řada států, včetně členských zemí Evropské unie, se ale na ruskou vakcínu příliš netváří a není pravděpodobné, že by ji na svém území povolily.

 

 

Testování má podle nich velké nedostatky - podle odborníků má očkování alarmující množství vedlejších účinků. Země, jako je Brazílie, Mexiko či Indie, však o vakcínu projevily zájem.

 

Jedná se o první zaregistrovanou vakcínu na světě - Rusko tak učinilo již 11. srpna. Podle ruského ministerstva zdravotnictví klinické studie prokázaly její schopnost vytvářet trvalou imunitu po dobu až dvou let. Třetí fáze testování odstartovala 9. září.

 

Na vakcíně proti koronaviru vytrvale pracují výzkumníci napříč celým světem. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz