vojenské přehlídky

Rusko slavilo konec války. Armáda se chlubila novými zbraněmi

Téma:

Rusko slavilo 74. výročí porážky nacistického Německa v druhé světové válce a ve třech desítkách měst, včetně tří na Krymu, se konaly vojenské přehlídky. Ta největší tradičně prošla moskevským Rudým náměstím. Ruská armáda se pochlubila několika novinkami, kvůli špatnému počasí ale chyběla letecká část přehlídky.

Třináct tisíc mužů a žen a 130 kusů vojenské techniky - Den vítězství slavila Moskva jako vždy velkolepě. "Slib 'Zemři, ale nevzdávej se' plně přijímají současní obránci naší vlasti a je klíčem k absolutní spolehlivosti a nepřemožitelnosti ruských zbraní," řekl na akci ruský prezident Vladimír Putin.

 

Vůbec poprvé v dějinách se vrchní velitelé svezli luxusními limuzínami domácí výroby Aurus Senat, kterým se přezdívá ruský Rolls Royce. S horkými novinkami, nejmodernějšími útočnými puškami AK-12, pochodoval i útvar výsadkářů.

 

"Na té přehlídce jsme mohli vidět mimo jiné automobily Gaz Tigr M, to je dnes standardní typ obrněného terénního automobilu ruské armády, a tyhle vozy se objevily mimo jiné v roce 2014 při operaci na Krymu. Vlastně byl to i jeden z důkazů, že ti takzvaní zelení mužíčci jsou ve skutečnosti příslušníci ruských ozbrojených sil," vysvětlil Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik.

 

Moskva se pochlubila i protiletadlovým systémem Buk, který si před pěti lety podle závěrů vyšetřování připsal tragické sestřelení malajsijského letu MH17, při němž zahynulo téměř 300 civilistů.

 

 

"Dále jsme mohli vidět třeba protiletadlové systémy Pancir S1, ty jsou momentálně nasazené v Sýrii. Slouží tam jako ochrana ruské námořní základny Tartus," pokračoval Visingr.

 

Zatímco ze zahraničních státníků nepřijel nikdo, přehlídku si nenechal ujít Steven Seagal, osobní přítel Vladimira Putina, který mu udělil ruské občanství. "Je to úžasná oslava velkých hrdinů. Jsem tu už poněkolikáté," uvedl herec.

 

Na přehlídku vyjely i tanky T-14 Armata, které Rusko představilo už před čtyřmi lety, ale na jejich dodávku armáda stále čeká.

Související témata:
Kateřina Kálal Kučerová/mj TN.cz