Reakce opozice

Ruský teror v Česku! Opozice chce tvrdou reakci na odhalení o Vrběticích

Skončila nejdelší akce složek záchranného systému
Zdroj: TV Nova
Vybuchlý muniční sklad ve Vrběticích
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.4. 2021 21:16
Téma:

Ruští tajní agenti měli stát za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích, při kterých před šesti lety zahynuli dva lidé. V sobotu to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Opozice mluví o ruském terorismu proti Česku a chce ráznou odpověď. Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) už vyhostil 18 ruských diplomatů. Vláda by měla podle politiků okamžitě požádat o svolání mimořádného summitu Evropské unie, na kterém by se postup vůči Moskvě sjednotil.

Česko je v šoku z odhalení tajných služeb o zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Někteří opoziční politici to považují za teroristický útok. Při explozi zemřeli dva lidé, další stovky musely záchranné složky evakuovat.

 

"Teroristický čin Ruska v České republice. Politickou odpovědnost mají všichni čestí proruští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem," uvedl poslanec Zbyněk Stanjura (ODS).

 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová vyzvala vládu, aby nechala svolat summit Evropské unie. "Premiér Andrej Babiš by měl okamžitě žádat svolání summitu EU a jednat o společném postupu, jak to učinila Theresa Mayová po otravě Sergeje Skripala," napsala.

 

 

 

"Rusko se nikdy nesmířilo s tím, že už jsme mimo sféru jejich vlivu. Vede proti nám válku a dnes jsme se dozvěděli jen o části jejich teroristické činnosti. Kroky vlády jsou nedostatečné, je potřeba zavřít naše vrata. Celá ruská ambasáda prošpikována špiony si musí balit kufry!" dodala Pekarová.

 

Reakce vlády by měla být razantnější než jen vyhoštění, řekla Pekarová Adamová:

 

Po dvou ruských agentech, kteří Skripala v britské Salinsbury před třemi lety otrávili, vyhlásila v sobotu pátrání česká policie a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mohli se podílet i na vrbětickém výbuchu (podrobnosti zde).

 

Akt státního terorismu

Pirátský předseda Ivan Bartoš očekává, že po vyhoštění diplomatů budou následovat další kroky. "Informace o ruském zapojení do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích považuji za alarmující a první reakci vlády minimálně v tuto chvíli za odpovídající. Předpokládám, že další kroky budou následovat. Pirátští poslanci požadují svolání bezpečnostního výboru Sněmovny," napsal.

 

 

"Terorismus! Ruští agenti zřejmě způsobili smrt českých občanů na našem území. Vypovězení ruských diplomatů je minimum. Vyřazení Ruska z jakýchkoli klíčových státních zakázek musí následovat. Rusko je říše zla!" vzkázal senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

 

 

Znepokojení vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala. "Informace o aktivitách ruských agentů na území České republiky jsou naprosto šokující. Jde o akt státního terorismu proti demokratickému suverénnímu státu. Reakce České republiky musí být tvrdá a srozumitelná," uvedl.

 

 

"Rusko a tendr na dostavbu Dukovan?!! Tímto je to snad definitivně ze hry! Pokud někdo ještě pochybuje o tom, že Rusku na nás záleží, tak ať si pustí ještě jednou záznam dnešní tiskovky. Velmoc, která se neštítí ničeho! 18 pracovníků ruské ambasády musí do dvou dnů opustit ČR!" napsal Tomáš Zdechovský, místopředseda KDU-ČSL.

 

Babiš a Hamáček se o případu dozvěděli v pátek večer, informace okamžitě předali prezidentu Miloši Zemanovi. Ten prý s jejich postupem, tedy vyhoštěním 18 ruských diplomatů, kteří musejí Česko opustit do 48 hodin, souhlasil.

 

Podívejte se na záznam tiskové konference premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka:

 

"Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz