Názor prezidenta

Sami jste rasisti, prohlásil prezident Zeman o demonstrantech v USA

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová, Háta Sassmannová
1.7. 2020 19:57
Téma:

Nejen prezidenta Miloše Zemana zvedly ze židle pokračující nepokoje v USA. Podle českých politiků se incident proměnil v rasovou válku. Vlna protestů začala 25. května, po smrti černocha George Floyda, který zemřel po nepřiměřeném zásahu při zatýkání. Přestože byl policista obviněn z vraždy, protesty pokračují dál a zvrhly se v rabování a násilí.

Spojené státy americké se v posledních týdnech obrazně řečeno rozdělily do dvou barev – do černé a bílé. Podle prezidenta Miloše Zemana se lidé protestující proti rasovému násilí stali sami rasisty.

 

"Slogan "na černošských životech záleží" je rasistickým sloganem, protože přece záleží na všech lidských životech," prohlásil Miloš Zeman.

 

 

"To skutečně evokuje, že na životech bělochů či asiatů, a já jsem napůl asiat, že na našich životech snad nezáleží," přidal se předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

 

Demonstrace proti rasismu se podle politiků postupně změnily v rabování, anebo zapalování aut. Pozornosti neunikly ani některé filmové trháky. Oskarem šestkrát oceněný Forrest Gump by se prý měl přestat vysílat – jedna z postav se totiž jmenuje stejně jako první vůdce Ku Klux Klanu.

 

 

"Zakazování filmů je hloupé, strhávání soch je určitě také hloupé. Platí biblické, kdo z vás je bez hříchu, ať první hodí kamenem," řekl poslanec Petr Gazdík (STAN).

 

Situace ve Spojených státech je podle českých politiků vyhrocená a je potřeba s ní něco udělat.

 

 

"Americký prezident svými prohlášeními a činy spíš více prohlubuje příkopy a napětí v té společnosti," tvrdí poslanec František Kopřiva (Piráti).

 

Podle některých opozičních politiků sice český prezident má pravdu, ale výrok si mohl odpustit. Miloš Zeman ho totiž řekl na americké ambasádě při oslavách Dne nezávislosti. Podle opozice to bylo trochu nevhodné.

TN.cz