světový den srdce

Selhání srdce zabije polovinu Čechů, transplantace zachraňují

Téma:

Nemoci srdce a cév stojí za polovinou všech úmrtí u nás. Kardiovaskulární onemocnění, jako třeba infarkt nebo selhání srdce, zabijí ročně 50 tisíc Čechů. Světový den srdce připadá právě na dnešek. Transplantací tohoto orgánu se u nás ročně podaří prodloužit život desítkám pacientů.

V hrudi Rudolfa Sekavy bije srdce mladé ženy - už 32 let. Je nejdéle žijícím pacientem s transplantovaným srdcem u nás a pátým na světě. "Bylo mi 48 let, kdy mi bylo dopřáno to nové srdce," vzpomíná dnes.

 

Bez transplantace mu lékaři dávali čtyři měsíce života. Díky novému srdci letos ale oslavil osmdesáté narozeniny. "Z takové neřešitelné bezvýchodné situace jsem najednou jakoby ožil," vysvětluje si svůj vysoký věk pan Sekava.

 

 

Je jedním z 1500 lidí, kterým u nás bylo srdce trasplantováno. Ročně jde o 60 až 80 pacientů. "Zhruba 75 procent pacientů po transplantaci srdce přežívá deset a více let," upozorňuje přednosta kardiocentra Ikem Jan Pirk.

 

Transplantace srdce patří mezi nejnáročnější operace a to i finančně. "Můžeme začít u 700 tisíc korun, ale ty náklady se mohou vyšplhat až na tři miliony," odhadla Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

 

 

Celkově za léčbu kardiovaskulárních onemocnění vydají zdravotní pojišťovny zdaleka nejvíc peněz, přes 21 miliard ročně. Pacientů s nemocemi srdce a cév totiž neustále přibývá. Na vině je nezdravý životní styl - kouření, nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě, přejídání, obezita a nedostatek pohybu.

 

Díky modernější léčbě ale přežije třeba infarkt daleko více lidí. U pacientů, kteří se dostanou do nemocnice, je pokles úmrtí o 25 procent. Přesto právě kardiovaskulární onemocnění usmrtí každého druhého Čecha a jsou tedy největším zabijákem u nás.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar