Senát

Senátoři si zvolili nového předsedu. Senátu bude velet Vystrčil z ODS

Martin Klícha
Martin Klícha, Michaela Trochová
Publikováno 19. 2. 2020
Téma:

Senátoři zvolili ve středu nového šéfa horní komory Parlamentu ČR, kterým se stal Miloš Vystrčil z ODS. Ve volbách porazil současného místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku. Místo šéfa Senátu se uvolnilo letos v lednu, kdy ve své funkci náhle zemřel Jaroslav Kubera.

Senátoři volili šéfa Parlamentu na schůzi od 10 hodin odpoledne. Favoritem byl od začátku Vystrčil, kterému vyjádřili podporu představitelé lidovců i hnutí ANO.

 

Nakonec získal 52 hlasů od 76 přítomných senátorů. Nástupce Jaroslava Kubery musel být zvolen nadpoloviční většinou hlasů. V opačném případě by následovalo druhé kolo.

 

 

Miloš Vystrčil (59) je v politice od roku 1991, kdy vstoupil do ODS. Propracoval se na pozici místopředsedy ODS a senátora, v minulosti zastával funkci starosty města Telč nebo hejtmana Kraje Vysočina. Vystudoval matematiku a fyziku, sám se věnuje pedagogické činnosti na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě. Členem ODS je téměř dvacet let, od roku 2016 se stal předsedou Senátorského klubu ODS, i v této funkci nahradil Jaroslava Kuberu. Do Senátu se dostal v roce 2010.

 

 

Jaroslav Kubera zemřel velmi náhle 20. ledna, bylo mu 72 let. Jeho asistentka uvedla, že se mu najednou udělalo zle a zkolaboval. I přes bleskový zásah záchranářů infarktu, který ho postihl, podlehl. Když zemřel, Miloš Vystrčil na svém twitteru napsal: "Zemřel Jarda Kubera. Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit."

Související témata:
TN.cz