Šíření nakažlivé nemoci

Covid kriminalita v Česku: Čtyři lidé úmyslně šířili nakažlivou nemoc

Kriminalita - koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
12.1. 2021 11:21
Téma:

Kriminalita v Česku během první a druhé vlny pandemie koronaviru výrazně poklesla. Vychází to z dat Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). Zastupitelství muselo naopak řešit případy spojené s onemocněním covid-19. Jednalo se především o šíření poplašné zprávy či šiření nakažlivého onemocnění.

Podle aktualizovaných dat k 27. prosinci 2020 je v České republice patrná snížená míra kriminality oproti minulým rokům. "Pokud jde o vývoj celkové kriminality máme signály svědčící o poklesu," uvedl pro TN.cz mluvčí NSZ Petr Malý.

 

Nejvyšší státní zastupitelství v době pandemie naopak muselo řešit 27 případů týkajících se šíření poplašné zprávy. U trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci zaregistrovalo 19 případů. U trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti potom 15 případů. Většina případů souvisela právě s onemocněním covid-19.

 

 

"Údaje jsou ze statistiky NSZ, která je generována podle zadání se zaměřením pouze na trestné činy související s onemocněním covid-19 a nouzovým stavem," dodal Malý.

 

Výrazný pokles kriminality dosvědčují také data Policie ČR. Od ledna do konce listopadu se stalo téměř o 30 tisíc trestných činů méně než za stejné období loňského roku. Méně se loupilo, kradlo, podvádělo či obchodovalo s drogami. Co se ale téměř nezměnilo, je počet vražd.

 

"Došlo k výraznému poklesu kriminality. Jedním z důvodů je právě covid a s ním spojená opatření," uvedl v prosinci mluvčí policie David Schön.

 

V Česku klesl počet nehod a zloději nemají koho okrádat. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz