návštěva premiéra SR

Pohyb mezi Českem a Slovenskem bude bez omezení, zveřejnili premiéři

Martin Klícha
Martin Klícha
3.6. 2020 9:31
Téma:

Slovenský premiér zamířil poprvé od nástupu do funkce do Česka, nejprve se setkal s premiérem Andrejem Babišem, se kterým řešil vzájemnou spolupráci, režim na hranicích či například dopady šíření koronaviru. Hned po přivítání premiéři oznámili, že se od půlnoci úplně otevírají hranice mezi Českem a Slovenskem. Rakousko také plánuje otevření hranic, při návratu domů budou ale i tak Češi potřebovat negativní test. Igor Matovič se během dne sešel i s českým prezidentem.

Předseda vlády SR Igor Matovič vyrazil ve středu na svou první oficiální zahraniční cestu po uvedení do funkce. Jak už bývá zvykem, jeho první cesta vedla do Česka.

 

Matoviče nejprve v 11:00 v Kramářově vile přijal předseda vlády Andrej Babiš. Hned po přivítání premiéři oznámili, že se od půlnoci v noci na čtvrtek symbolicky vrací Československo, bude totiž opět možné překračovat hranice bez jakéhokoliv omezení.

 

Poté začalo společné jednání. "Premiéři budou jednat o regionální spolupráci, bilaterální spolupráci, přeshraničním režimu, ekonomické spolupráci a dopadech pandemie Covid-19. V rámci unijní agendy budou hlavními tématy jednání víceletý finanční rámec a fond obnovy," uvádí Vláda v oficiálním programu.

 

Na 13:00 byla naplánována tisková konference po tomto jednání, které se účastnili oba předsedové vlád. Hovořili zejména o otevření hranic. Slováci už se podle Matoviče těší do Česka a naopak. "Léto se blíží, budeme rádi, když pojede poznávat krásy Slovenska," sdělil slovenský premiér. Všechno by mělo být dle Babiše otevřeno, ministři ale zatím řeší například mezinárodní vlakovou dopravu.

 

Úplné otevření hranic pro Čechy plánuje také Rakousko. "Mluvil jsem s rakouským kolegou, bude to platné nejspíš od čtvrteční půlnoci, tj. od pátku. Budu navrhovat, aby i na naší straně se pravidla změnila dřív," reagoval ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Následně doplnil, že to bude už od čtvrtka. V případě návratu z Rakouska je ale stále potřeba negativní test na Covid-19.

 

 

Po rozhovoru s Babišem zamířil Igor Matovič za Milošem Zemanem. "Pozdravuji z Prahy po návštěvě u pana prezidenta Miloše Zemana. Super nálada s kopou super bonmotů a životních moudrostí," napsal po setkání.

 

Poté by se měl dle programu slovenský premiér setkat s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

  

V 16:15 slovenského premiéra čeká setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem.

 

Posledním bodem programu je pak položení věnce k soše Milana Rastislava Štefánika na Petříne, které je naplánováno na 17:00.

 

GALERIE: Premiér Andrej Babiš slavnostně přivítal slovenského premiéra Igora Matoviče v Kramářově vile

1
/
3
Zdroj: Úřad vlády ČR
Premiér Andrej Babiš slavnostně přivítal slovenského premiéra Igora Matoviče v Kramářově vile - 1

 

Na celý záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz