nebezpečná nákaza

Smrtící virus se dál šíří, Amerika chce evakuovat své lidi z Wu-chanu

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 25.1. 2020 16:09
Téma:

Nový nebezpečný typ koronaviru, který zabil jednačtyřicet lidí, se dál šíří. Nemocných je už přes tisíc, z toho 237 leží v nemocnicích v kritickém stavu. Mezi nimi je také teprve dvouletá holčička, která se stala nejmladší pacientkou s virem způsobující zápal plic. A svůj první případ hlásí Austrálie, kde je v izolaci padesátiletý muž.

Podle portálu CNN se počet nemocných stále zvyšuje. Město Wu-chan, kde je situace nejhorší, dostal další tým lékařů, kteří budou s nemocnými pomáhat. Čínská vláda do oblasti vyslala celkem 1 230 zdravotníků a 135 vojáků. 

 

Nemoc se už dostala také do Austrálie, kde v nemocnici v Melbourne leží padesátiletý muž. Z Wu-chanu se vrátil dva týdny předtím, než u něho vir propukl. Podle portálu by měl být ve stabilizovaném stavu.

 

Další případ hlásí i Hongkong. Místní zdravotní úřad informaci potvrdil v sobotu. Jedná se tak o pátého člověka, který byl smrtícím virem nakažený. Všichni pacienti jsou obyvatelé Wu-chanu, kteří odjeli do Hongkongu za příbuznými.

 

 

V nemocnici skončila také dvouletá holčička, která pochází z jižní oblasti Kuang-si v Číně. Měla by tak být zatím nejmladší pacientkou, která virem onemocněla. A první případ se už objevil i v Evropě. Lékaři ve Francii zjistili nemoc u dvou lidí.

 

On-line reportáž

Epidemie nebezpečného koronaviru

23:15

Koronavirus už má 42 obětí, počet nakažených v Číně je 1409, mimo Čínu zůstává na 38. Podle čínského přezidenta čelí země kritické situaci, rychlost nákazy totiž roste. Informaci přinesl portál CNN.

19:28

Své občany plánuje z koronavirem zasažené oblasti v Číně evakuovat i Jordánsko. Má prý už i povolení od čínských úřadů. Číňané do postižené oblasti posílají dalších 1200 zdravotnických pracovníků a 135 armádních mediků.

18:05

Ve Wu-chanu začíná od neděle platit zákaz provozu osobních aut na silnicích. Mohou jezdit pouze zásobovací a pohotovostní auta. S přepravou osob budou pomáhat úřady najaté taxíky. Uvádí to agentura AP.

 

Čína v sobotu uzavřela už patnáct měst v provincii Chu-pej, kde je největší počet nakažených, uvedl portál. Vláda se tak snaží zamezit šíření koronaviru do dalších oblastí. Uzavřeno bylo například místní letiště a nejezdí ani hromadná doprava. Zatím není jasné, kdy budou opatření zrušena. Více v následující reportáži:

 

 

Související témata:
TN.cz