šířící se epidemie

Smrtící virus se z Číny dostal do USA! Počet mrtvých stoupl na devět

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Darja Stomatová
Aktualizováno 21:12
22.1. 2020 6:56
Téma:

Spojené státy ohlásily první případ nakažení novým druhem koronaviru, který způsobuje zápal plic. Epidemie vypukla v Číně, kde si onemocnění vyžádalo už devět životů. V Ženevě se ve středu uskuteční mimořádné zasedání Světové zdravotnické organizace, která rozhodne, zda vyhlásí stav globální zdravotní krize.

Koronavirus z čínského města Wu-chan vyvolává obavy z celosvětové epidemie. Oficiální počet nakažených se vyšplhal na 440, podle britského Centra pro globální analýzu infekčních chorob ale mohou být reálná čísla daleko vyšší. Nemocných by podle něj mohlo být více než 1700.

 

Aktuálně se ví o sedmi nakažených lidí mimo Čínu - tři případy hlásí Thajsko, po jednom nakaženém mají i Japonsko, Tchaj-wan a Jižní Korea. Nyní se virus objevil i ve Spojených státech. Informovala o tom televize CNN.

 

Koronavirus se může přenášet z člověka na člověka:

 

Na americký kontinent nový kmen koronaviru přinesl muž, který se minulý týden vrátil z Wu-chanu do Washingtonu. Poté, co se mu udělalo zle, vyhledal lékařskou pomoc. Vzhledem k jeho symptomům a tomu, odkud se vrátil, zdravotníci pojali podezření z nakažení koronavirem. Laboratorní testy diagnózu potvrdily v pondělí.

 

V Číně na zápal plic, který virus způsobuje, zemřelo už devět lidí. Mezinárodní letiště napříč světem přijímají bezpečnostní opatření, aby zabránily šíření nemoci na jejich území. V Austrálii, Singapuru, Tchaj-wanu, Japonsku či ve Spojených státech na letištích probíhají přísné kontroly lidí cestujících z Wu-chanu.

 

 

Nejpřísnější opatření přijala Severní Korea, která ve středu uzavřela své hranice všem zahraničním turistům. Ačkoliv je KLDR uzavřená světu, v omezené míře tam funguje turistický průmysl - a návštěvníci jsou především právě Číňané.

 

České ministerstvo zahraničí doporučuje českým turistům při cestě do Wu-chanu nosit ústní roušky a vyhýbat se zalidněným místům. Rozšíření do Evropy je ale podle něj zatím málo pravděpodobné. Další opatření jako například kontroly na letišti se zatím neplánují.

 

Letiště Václava Havla zatím žádná opatření nezavedlo:

 

Poprvé se koronavirus ve Wu-chanu objevil minulý rok v prosinci. V průběhu několika týdnů se počet nakažených zvýšil na několik stovek. Krizový výbor Světové zdravotnické organizace ve středu na mimořádném zasedání rozhodne, zda je nezbytné vyhlásit celosvětový stav zdravotní nouze.

Záběry na nemocnici ve Washingtonu, kde se léčí nakažení:

Související témata:
TN.cz