Útok na střední škole

Smutné výročí: Před pěti lety zemřel při ochraně spolužaček Petr (16)

David Pik
David Pik
14.10. 2019 13:17
Téma:

Dnes je to přesně pět let od útoku Barbory O. na střední škole ve Žďáru nad Sázavou. Psychicky nemocná žena tam nožem ubodala 16tiletého studenta. Ten před ní chtěl ochránit své spolužačky. Zavražděný Petr byl poté za svůj hrdinský čin několikrát oceněn.

Přesně před pěti lety před osmou ranní se mezi studenty žďárské obchodky vmísila Barbora O. a v šatnách školy zaútočila nožem na tři studentky. Dvě z nich zranila. Na pomoc dívkám přiběhl jejich spolužák Petr Vejvoda - toho útočnice ubodala.

 

Petr Vejvoda byl za svůj hrdinský čin im memoriam oceněn prezidentem republiky a dostal i cenu Michala Velíška. U školy má svoji pamětní desku.

 

Útočnici hrozil až dvacetiletý trest. Ve vězení ale neskončila. Podle lékařských posudků byla v době útoku nepříčetná, a tak ji poslali do detenčního ústavu. Barbora O. už přitom v roce 2012 nožem napadla v Havířově učitelku mateřské školy. Z léčebny ji ale po nějaké době pustili jako vyléčenou.

 

 

Barbora O. je stále v detenčním ústavu, letos v červenci městský soud v Brně zamítl její žádost o přeřazení do psychiatrické nemocnice s mírnějším režimem.

 

Útokem Barbory O. se také zvýšil dohled nad bezpečností na školách u nás. Většina z nich začala pořizovat různé zabezpečovací systémy - aby se do školních budov už nedostal nikdo nepovolaný. Ministerstvo školství dokonce v roce 2015 vypsalo grant a na pořízení zabezpečovacího vybavení školám přispívá.

pez TN.cz