sporné body

Babiš: Návrh Ferjenčíka je naprosto nezodpovědný, můj je výhodnější

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:55
25.11. 2020 15:44
Téma:

Ve středu odpoledne se uskutečnila schůzka premiéra Andreje Babiše (ANO), ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila (ODS). Předseda vlády a ministryně financí žádají, aby byl z balíčku vyškrtnut návrh na zvyšení slevy na poplatníka, podle premiéra je nezodpovědný. Zároveň chtějí, aby byly začleněny kompenzace pro obce.

Po jednání se uskutečnila tisková konference senátorů, která začala po 17. hodině. Výsledky schůzky následně okomentovali premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová na brífinku před Úřadem vlády.

 

Tématem jednání byl daňový balíček, který v noci na pátek prošel Poslaneckou sněmovnou. Schillerová žádá, aby Senát návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) na zvýšení slevy na poplatníka, který prošel společně se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu, vypustil. Podle ní není možné mít všechno dohromady.

 

"Pokud by se to nestalo, znamenalo by to pro veřejné rozpočty ztrátu 130 miliard, pro obce 31 miliard a pro kraje 12 miliard korun. Budu proto apelovat na senátory, aby balíček v této podobě vrátili Sněmovně s návrhem na vypuštění návrhu na trvalé snížení slevy," zveřejnila ministryně financí.

 

 

Premiér Babiš a ministryně Schillerová také navrhují zavést kompenzace krajům a obcím, které by schválení daňového balíčku postihlo.

 

Vystrčil také uvedl, že se jednalo o dvouleté lhůtě na zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% daně z příjmu. "Dále jsme se dozvěděli, že trvání té změny pouze na dva roky je politickým slibem pana premiéra panu prezidentovi, tudíž politické sliby do zákona nelze napsat. To jsou sliby," popsal Vystrčil po jednání.

 

 

Babiš na tiskové konferenci označil návrh pirátského poslance Ferjenčíka za naprosto nezodpovědný, dle jeho slov by akorát zatížil státní kasu. Následně potvrdil, že navrhli kompenzace krajům a obcím. Obcím podle premiéra navrhují kompenzovat 15 miliard na dva roky, u krajů se počítá, že každý rok dostanou kraje 5 miliard každý rok. Také dodal, že jeho návrh výhodnější.

 

Změny, které schválila Poslanecká sněmovna, zatím nejsou definitivní, vše záleží nyní na postoji Senátu. Nakonec bude daňový balíček ještě potřebovat podpis prezidenta.

 

Vláda bude řešit patrně další problém ohledně hospodaření státu v příštím roce. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz