Vakcína proti covidu

Sputnik budou vyrábět čtyři evropské státy, přidalo se Německo i Francie

Evropská léková agentura prý přijala žádost o registraci vakcíny Sputnik
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
15.3. 2021 16:05
Téma:

Vakcína proti koronaviru Sputnik V se začne vyrábět ve čtyřech evropských zemích. Rusko tvrdí, že se dohodlo se společnostmi z Německa, Francie, Itálie a Španělska. Produkce této očkovací látky na území sedmadvacítky má zajistit, že jí bude po schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) dost pro všechny členské státy.

Německo, Francie, Itálie a Španělsko budou vyrábět vakcínu Sputnik. V pondělí to oznámil Kirill Dmitrijev, šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF), píše deník Der Spiegel. Konkrétní společnosti, s nimiž se Moskva dohodla, ale nejmenoval.

 

Itálie už před týdnem informovala, že Sputnik začne od července vyrábět lombardská firma Adienne. Rusko má navíc jednat i se společnostmi v dalších evropských zemích. "Díky tomu budeme moct zásobovat Sputnikem evropský trh," prohlásil Dmitrijev.

 

Sputnikem se v Evropské unii ještě očkovat nesmí. Vakcínu momentálně přezkoumává Evropská léková agentura (EMA). Rusové o povolení požádali teprve na začátku března. Schvalovací proces v případě látek společností Pfizer/BioNTech, Moderna nebo AstraZeneca trval od několika týdnů až po tři měsíce.

 

 

Německo, Francie ani Španělsko zatím dohodu s Ruskem o výrobě Sputniku zatím nepotvrdily. Zájem produkovat vakcínu před několika dny projevilo také Rakousko. S žádnou z tamějších firem si ale podle pondělního vyjádření Dmitrijeva držitel licence dosud neplácl.

 

Z unijních zemí Sputnikem jako jediné očkuje Maďarsko, začalo s tím už v únoru. Zásilka 200 tisíc dávek dorazila počátkem března i na Slovensko, kde vyvolala vládní krizi. Lidé ale vakcínu nedostali, zatím ji dávají pouze myším.

 

O udělení výjimky před zelenou od EMA se v uplynulých dnech mluvilo i v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to ale odmítl s tím, že každou vakcínu musí nejprve posvětit unijní regulátor. Prezident Miloš Zeman potom volal po jeho odvolání, premiér Andrej Babiš (ANO) personální změny ve své vládě obratem odmítl (psali jme zde).

 

Itálie začne po dohodě s Ruskem vyrábět vakcínu Sputnik. Více v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz