Výroba vakcíny

Srbsko jako první evropská země začala s výrobou vakcíny Sputnik V

Sputnik V
Zdroj: TV Nova
Petr Barták
Petr Barták
15.4. 2021 3:31
Téma:

V Srbsku byla zahájena výroba Sputniku V, první registrované vakcíny proti Covid-19 na světě, oznámili ruští vývojáři úderu. Očekává se, že v nadcházejících měsících se výroba přemístí do Indie a Íránu.

"Výroba vakcíny Sputnik V byla úspěšně zahájena v Srbsku," uvedl v úterý Kirill Dmitriev, generální ředitel Ruského fondu přímých investic (RDIF) a dodal, že je "první evropskou zemí, která začala vyrábět ruskou vakcínu" – tedy mimo samotné Rusko.

 

RDIF, který financoval vývoj Sputniku V v moskevském Gamaleya Institutu, uzavřel v polovině března dohodu s bělehradským institutem Torlak na výrobu vakcíny v Srbsku. Bělehrad používá od ledna Sputnik V k očkování svých občanů – i obyvatel sousedních států.

 

 

Nové Dillí vydalo tento týden nouzové povolení k použití vakcíny vyvinuté Ruskem. Tři indičtí výrobci – Virchow Biotech, Stelis Biopharma a Gland Pharma – podepsali v březnu smlouvy na výrobu přibližně 750 milionů dávek Sputniku V, které začínají koncem tohoto roku. Dmitrijev v úterý novinářům řekl, že se očekává, že do léta bude v Indii vyrobeno 50 milionů dávek měsíčně.

 

 

Sputnik V byl první registrovanou vakcínou proti onemocnění způsobenému novým koronavirem na světě a dosud byl schválen pro použití v 60 zemích a územích po celém světě s celkovou populací přes 3 miliardy. Vakcína vyvinutá Ruskem má účinnost 91,6%, podle údajů ze studií fáze III publikovaných prestižním lékařským časopisem Lancet.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

 
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz