Opatření kvůli koronaviru

Testování všech lidí v ČR? Není možné nikoho donutit, tvrdí právníci

Nové testy na koronavirus by měly prokázat nákazu do hodiny
Zdroj: TV Nova
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
10.10. 2020 5:50
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek představil plán na plošné otestování lidí v České republice na koronavirus. Dokonce už o tom jednal s praktickými lékaři, kteří by testy měli provádět. Podle právníků, které kontaktovala redakce TN.cz, však preventivní testování není možné nařídit ani vynutit.

"Není možné lidem nařídit, aby se nechali otestovat. To by bylo možné pouze v případě, že by bylo podezření na nákazu. Ale pokud by se jednalo pouze o preventivní testy, není možné, aby se to přikázalo,“ tvrdí právník Viktor Pak.


Ten zároveň zdůraznil, že by se jednalo o zásah do osobnostních práv. S tím souhlasí také další právník Jan Kolesár. Podle něj by takové nařízení bylo možné pouze v případě speciální právní úpravy. Muselo by tedy dojít k úpravě zákona.

 


"Umím si takovou úpravu představit v případě, kdy by se koronavirus prokázal u určitého procenta například v jedné škole. Pak by mělo smysl otestovat všechny. Chápal bych to u určitých lokálních skupin. Celoplošně je to však už horší,“ dodal Kolesár.


Sám ministr zdravotnictví Roman Prymula však později připustil, že nikoho do testování nemůže nutit a bude dobrovolné. Doufá však, že se povede otestovat alespoň šest milionů lidí. Podle Prymuly by totiž testování všech obyvatel bylo jednou z možností, jak zpomalit šíření koronaviru v Česku.


"Byla by to výhoda. Viděli bychom, kdo je pozitivní. Vadí nám, že nevíme, kolik přesně lidí je aktuálně infekčních. Pokud to budeme vědět, dáme je do izolace a proces šíření se výrazně zpomalí," řekl Prymula.

 

O testování hovořil Prymula ve čtvrtek na tiskové konferenci:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz