Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nový trend

Zpátky na stromy! Bydlení ve větvích kousek od Benešova

Mít svůj domek v korunách stromů je snem snad každého dítěte. Někomu tento sen vydrží i do dospělosti, někdo si ho nakonec i splní. Po letech, kdy jsme se za podobným způsobem bydlení museli vydat do vzdálených exotických destinací, se stromové domy pomalu dostávají i do Čech.

Jeden z takových domů se nachází ve středních Čechách, v resortu Green Valley nedaleko obce Chotýšany. Dřevěná stavba umístěná na třech stromech ve výšce 9 metrů má překrásný výhled a může si ji pronajmout každý.

 

Do obydlí se návštěvník dostane po točitém schodišti, nahoře ho přivítá terasa s pohodlným sezením. V kryté části stavby se nachází ložnice pro tři osoby a oddělený záchod. Elektřina i pitná voda v domku chybí, uvnitř se svítí svíčkami a záchod je suchý. "Chtěli jsme, aby ta stavba byla co nejvíce v souladu s přírodou, jsme přeci v lese," vysvětluje provozovatel Václav Toncar.

 

GALERIE: Tree house

1
/
15
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Tree house - 15

 

Stavba je jako stvořená pro romantické pobyty a rekreaci. Výhled z terasy na přilehlou louku a cíp lesa je fantastický. "K večeru tu není problém zahlédnout srnky, zajíce nebo třeba divoká prasata," popisuje Václav Toncar. Jeho slova zanedlouho potvrzuje dvojice okolo probíhajících srnek.

 

Domek nedaleko Chotýšan vznikal na jaře roku 2014, stavba trvala přibližně měsíc a půl. Jedním z cílů bylo nepoškodit stromy tak, aby mohli i nadále růst a vyvíjet se. Proto nebyl během výstavby do žádného z nosných stromů zavrtán jediný šroub, vše je uchycené bez jejich dalšího poškození.

 

 

Díky uchycení na třech na sobě nezávislých stromech se stavba příliš nekymácí, a to ani v silném větru. "Ve větru je to samozřejmě cítit, ale moc se domek nehoupe, žádná mořská nemoc rozhodně nehrozí," uklidňuje s úsměvem provozovatel Václav Toncar. A zájem o přenocování v Tree housu je obrovský. "Obsazenost máme vysokou a všichni odsud odjíždějí nadšení," dodává spokojeně Václav Toncar závěrem.

TN.cz/Jakub Deml