významná návštěva

Trump přijal slovenského premiéra v Bílém domě, jednali v soukromí

Téma:

Slovenský premiér Peter Pellegrini zavítal do Washingtonu, kde se v Bílém domě setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hovořili spolu mezi čtyřma očima. Otázce, zda navštíví Slovensko, se americký prezident vyhnul.

Jednat spolu měli o spolupráci v oblasti obchodu a obrany - zásadním tématem byla moderznizace slovenských ozbrojených sil a zvyšování vojenských výdajů v souladu se závazky, které Slovensku vyplývají z členství v NATO.

 

Slovensko dosáhne dvouprocentní hranice v roce 2022 - tedy dříve než se původně předpokládalo, řekl Pellegrini Donaldu Trumpovi. Mluvili spolu v soukromí přibližně 15 minut, což byl téměř dvojnásobek plánované doby.

 

Po schůzce mezi čtyřma očima následovalo jednání, kterého se zúčastnil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák a poradce premiéra pro zahraniční věci Peter Kmec. Přítomný byl také americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

 

"Návštěva byla absolutně úspěšná, jsem šťastný," uvedl ministr Lajčák. I Pellegrini měl z jednání dobrý pocit a odcházel z něj spokojený. Pozval amerického prezidenta na návštěvu Slovenska, pozvání se ale neváže na konkrétní datum. Donald Trump se dotazu novinářů, zda hodlá navštívit Slovensko, vyhnul.

sei TN.cz