VIDEO Preventivní spot

"Uteč, schovej se, bojuj!" Česká policie radí, co dělat při útoku

Téma:

Policie vůbec poprvé představila preventivní videospot, který má veřejnosti ukázat, jak se zachovat při útoku ozbrojeného útočníka. Lidé by podle policistů měli utéct, schovat se, nebo s ozbrojencem bojovat.

"Utíkej, schovej se, bojuj!" Tak se spot, který policie ukázala, jmenuje. Představuje tři možnosti, co v případě útoku ozbrojeného pachatele dělat. Český preventivní projekt na rozdíl od britského modelu radí, aby nejen utíkali nebo se schovali, ale také se bránili.

 

Takový způsob reakce na útok radí také francouzský model, podle toho britského by naopak lidé s útočníkem neměli bojovat, ale utéct, schovat se a každopádně zalarmovat záchranné složky.

 

Zavolat pomoc doporučuje samozřejmě i spot české policie. Udělat byste tak měli, až budete v bezpečí. Poté, co se ukryjete, nebo utečete, byste měli kontaktovat policii a nahlásit, jestli jsou na místě oběti, rukojmí a pochopitelně co nejvíce informací o podezřelých. Varujte také ostatní, pokud můžete.

 

"V dnešní době může nastat kritická událost, na kterou musíte umět reagovat. Vaše přežití může záviset na tom, zda víte, co máte dělat," zazní v preventivním klipu, který začíná tím, že holohlavý muž s pistolí vejde do administrativní budovy.

 

 

 

Rychle se zbaví "sekuriťáka" a v hale zastřelí několik dalších lidí. Část úředníků pak uteče, někteří se schovají a zablokují dveře, další se rozhodnou útočníka zlikvidovat vším, co mají po ruce.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Poslední možnost, tedy pokusit se ubránit a s pachatelem bojovat, volte až ve chvíli, kdy hrozí přímá konfrontace. Když na místo dorazí policie, zůstaňte v klidu a řiďte se instrukcemi, ruce držte ve viditelné pozici.

epa TN.cz