boj s Covid-19

V Česku je 995 potvrzených případů nákazy, dorazily další tuny zdravotnického materiálu

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 21. 3. 2020
Téma:

V Česku je aktuálně 995 nakažených koronavirem. Počet vyléčených stoupl na šest. Testům se podrobilo 13 704 lidí. Společnost děsí audionahrávka, která se šíří po sociálních sítích. Mladá žena varovala před armádou v ulicích a úplnou karanténou Česka. Sama se přihlásila policii. Pardubický hejtman Martin Netolický vyzval premiéra Babiše, aby odvolal Adama Vojtěcha. Do Česka dorazily ve 23:30 další zásoby zdravotnického materiálu.

- Pardubický hejtman Martin Netolický volá po odvolání ministra Adama Vojtěcha. Podle Babiše není vhodná chvíle na podobné věci

- Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová promluvila o dodávkách zdravotnického materiálu a chataře vyzvala k ohleduplnosti

- V Nemocnici Na Bulovce se vyléčil pacient z nemoci Covid-19, celkem je jich v Česku už šest

- Nemocnice u Svaté Anny v Brně přijala tři vážné případy koronaviru. Dva z nich jsou z Prostějova

- Počet nakažených v Česku vzrostl na 995. Testům se podrobilo 13 704 lidí.

- V průběhu pátku v Česku přibylo 124 nakažených koronavirem, což je zatím nejvyšší zaznamenaný denní nárůst

- Po sociálních sítích koluje nahrávka, ve které žena tvrdí, že má informace o celkové karanténě Česka. Sama se přihlásila policii

- Hygienici Zlínského kraje v pátek zveřejnili konkrétní seznam obcí, ze kterých jsou lidé nakažení koronavirem. Tento postup však vláda ve čtvrtek popřela

- Roman Prymula prohlásil, že pokud lidé nebudou dodržovat karanténu, hrozí úplný zákaz vycházení. Premiér Babiš doufá, že k takovému kroku nedojde

- Do Středočeského kraje dorazila zásilka 76 tisíc respirátorů

- V pátek v Praze přistálo letadlo s 1,1 miliardou zdravotnického materiálu a respirátorů z Číny

- Do Česka putuje experimentální lék na koronavirus. Zásilku nemocnice očekává každým dnem

- Část hotelů má sloužit jako ubytování pro lidi nakažené koronavirem. V úvahu připadají hlavně ta ubytovací zařízení, která jsou blízko nemocnic

- Chatařům sice není zakázáno odjet na chatu, pokud se k tomu však rozhodnou, měli by omezit vycházení a neměli by se stýkat s dalšími lidmi

- Na světě se koronavirem nakazilo více než 285 tisíc lidí, 11,4 tisíce nakažených nemoci podlehlo

- Itálie zaznamenala další velký nárůst v počtu úmrtí kvůli koronaviru. Za jeden den zemřelo 793 lidí

- V sobotu v noci přistálo v Pardubicích letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny

 

Pardubický hejtman Martin Netolický vyzval premiéra Andreje Babiše, aby odvolal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a na jeho místo povolal dosavadního náměstka Romana Prymulu. "Není čas na odvolávání ministra zdravotnictví," prohlásil premiér Andrej Babiš.

 

 

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová promluvila o novém systému distribuce ochranných pomůcek po obdržení jejich dodávky. Vyzvala také chataře k dodržování hygienických nařízení.

 

Na centrální sklad Středočeského kraje dorazila dodávka respirátorů druhé střídy a aktuálně probíhá jejich distribuce do zdravotnických a dalších zařízení. V nemocnici na Bulovce budou připravené dodávky pro záchranné služby. Počítá se i s výpadkem a rezerva je i pro středočeskou záchranku. Na zhruba 50 tisíc roušek dostanou řidiči autobusů, pracovníci sociálních služeb a další. Pro řidiče autobusů a dopravní podniky bude také dodána dezinfekce.

 

V sobotu večer dorazil do Česka další zdravotnický materiál. Letadlo Antonov 124 Ruslan se 100 tunami zdravotnického materiálu z Číny přistál v Pardubicích ve 23:30.

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

23:45
23:44

Antonov 124 Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny přistál v Pardubicích

Letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny přistálo v Pardubicích.

23:32

Letadlo z Číny se zdravotnickým materiálem přistálo ve 23:30.

 

Pomoc nabídli i dobrovolní hasiči, profesionální pomáhají s rozvozem velkého množství dezinfekce. "Ráda bych poděkovala i všem firmám a dobrovolníkům, kteří nám posílají finanční dary a prostředky," řekla hejtmanka. Momentální zásoby ochranných prostředků prý "vypadají dobře" a během příštího týdne by mohly být rozeslány na potřebná místa. Na 55 tisíc respirátorů dostal kraj k přerozdělení od ministra vnitra Jana Hamáčka a ministryně financí Aleny Schillerové.

 

 

Nemocnice Na Bulovce má z 15 pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem pět na jednotce intenzivní péče. Jedna pacientka se vyléčila, celkem už se z onemocnění Covid-19 v Česku uzdravilo šest lidí.

 

Od pátku probíhá nový systém sběru vzorků, aktuálně fungují čtyři doběrná místa, připravuje se páté. Počítá se s odběry i u řidičů. K 1. dubnu bude k dispozici více než sto lůžek pro nakažené koronavirem.

 

Jermanová požádala chataře o ohleduplnost, dodržování hygienických nařízení a také omezení spotřebě pitné vody s odkazem na to, že Středočeský kraj se trvale potýká s nedostatkem vody. "Chápu, že chce strávit izolaci na chatě, ale prosím, buďte ohleduplní. Dodržujte stejná pravidla, jako ve své vlastní domácnosti," požádala chataře.

 

 

"Během noci a dnes dopoledne k nám byli převezeni z anesteziologicko resuscitačního oddělení Nemocnice Prostějov další dva pacienti s onemocněním COVID-19, jejichž stav se zhoršil natolik, že museli být převezeni k nám a napojeni na plicní ventilátor. Jedná se o muže, jeden je ročník 1965 (pacient z noci) a druhý ročník 1959 (pacient z dnešního dopoledne). Aktuálně tedy máme na anesteziologicko resuscitační klinice tři pacienty s onemocněním COVID-19. Všichni jsou napojeni na plicní ventilaci a jejich stav je velmi vážný," řekla mluvčí nemocnice u Svaté Anny Dana Lipovská.

 

Mají dorazit miliony roušek a respirátorů. Komu je stát chce rozdat? Zbyde i na obyčejné lidi? A kde a za kolik si je budou moci pořídit? Zněly otázky, které směřovaly na náměstka ministra zdravotnictví a uznávaného epidemiologa Romana Prymulu. Otázky i Prymulovy odpovědi na svém twitteru sdílel premiér Andrej Babiš.

 

Roman Prymula zodpověděl otázky ohledně distribuce zdravotnických pomůcek:

 

 

"V současné době se konečně dostáváme do fáze, kdy do České republiky plynou poměrně velké objednávky a tyto respirátory a roušky by měly přiletět opravdu v nějakých hodinách dvěma dopravními letouny Ruslan. Nám se podaří snad konečně vybavit nejen kritickou infrastrukturu, ale i obyvatelstvo respirátory a rouškami. Definovali jsme přesně, jaký typ respirátorů, patří které profesi. Ty "trojkové" respirátory jsou opravdu věnovány jenom těm pracovníkům, kteří jsou exponováni nějakému aerosolu, tedy lékařům na jednotkách intenzivní péče, tam, kde se používají ventilátory, stomatologům, kteří provádějí své zákroky a ostatním lékařům už stačí nepochybně respirátor třídy 2, tak jak to je schváleno Světovou zdravotnickou organizací," popsal Prymula, na jaká místa budou putovat "nejlepší" respirátory.

 

 

Respirátory 2. třídy poputují také k pracovníkům na kasách v supermarketech nebo řidičům v dopravních prostředcích. "V ostatních případech už stačí buď rouška, nebo respirátor třídy 1. Pokud všichni budeme mít roušku, tak to nebezpečí, že by se tady šířil virus v zevním prostředí, je poměrně malé a v aerosolu jako takovém virus přežívá tři hodiny. To znamená, že pokud opravdu budeme všichni dodržovat tyto principy, tak nám bohatě rouška, případně respirátor třídy 1, stačí," řekl Prymula.

 

Na běžné obyvatele by se podle Prymuly mělo dostat také. Cílem vlády je prý distribuovat lidem roušky zdarma. Ve schvalovacím procesu je podle náměstka ministra zdravotnictví mechanismus, díky kterému se budou roušky pro běžné lidi rozesílat Českou poštou.

  

Po sociálních sítích koluje audionahrávka s falešnou zprávou, ve které lidi mladá žena varuje před úplným zákazem vycházení a armádou v českých ulicích. Občané by si podle ní měli udělat zásoby. Žena jako svůj zdroj uvádí mamku jedné své známé, která prý pracuje na ministerstvu. Ženu od pátečního večera hledali policisté, žena se nakonec přihlásila policii sama, paniku prý šířit nechtěla. Více v reportáži TV Nova:

 

 

Premiér Babiš kategoricky popřel, že by se podobná informace zakládala na pravdě. "Klasická fake news, která bohužel už dost lidí vystrašila. Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole. Popřeli jsme karanténu Prahy a teď popíráme i tuto šílenou fake news. Prosí vás, nedělejte to, neděste lidi, není k tomu důvod. Nebuďte zlí," napsal na svůj twitter.

 

Záznam poplašné zprávy, která koluje internetem. Po autorce pátrají policisté.

 

 

Hygienici Zlínského kraje se rozhodli v pátek přece jen promluvit a zveřejnili konkrétní seznam obcí, ze kterých pochází lidé nakažení koronavirem. Podobný postup přitom vláda jednoznačně odmítla v průběhu čtvrtečního jednání, oznámila pouze, že možná dojde ke zpřesnění na okresy. Na tiskové konferenci po jednání vlády zaznělo, že zveřejňování konkrétních obcí by mohlo přispět ke zbytečné panice a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se obával i možného lynče těch, kteří nákazou onemocněli.

  

Některé ubytovny a hotely by v budoucnu měly sloužit jako ubytovací zařízení pro lidi nakažené koronavirem. V úvahu podle informací vlády připadají ta ubytovací místa, která jsou v blízkosti zdravotnických zařízení. Mohly by tak případně sloužit i pro nakažené zdravotníky.

 

 

Roman Prymula prohlásil, že je na místě zvážit případný zákaz slevových akcí. Návrh zmínil v souvislosti s opatřením, které ukládá seniorům konkrétní čas, kdy si mohou zajít do obchodů za účelem nákupu. Doba od 7 do 9 ráno, která je vyhrazena seniorům, však nevyhovuje ostatním obyvatelům. Ti mimo jiné vznesli stížnost i na to, že právě v případě slevových akcí se na ně už nedostane. To vedlo Prymulu k návrhu slevové akce dočasně pozastavit. Rozhodnutí odůvodnil také tím, že roznášení slevových letáků zvyšuje riziko nákazy.

 

 

Proti rušení slevových akcí vystoupil premiér Andrej Babiš, který naopak brojí pro zachování slev. Roman Prymula podle něho lidi "zbytečně děsí". "To není dobrý nápad, já si to nemyslím. Slevy je třeba ponechat. Umožnili jsme důchodcům hodit do obchodů ráno, protože jsou obchody čerstvě vydezinfikované. Chceme právě je ochránit, abychom nedopadli jako v Itálii," prohlásil Babiš k hrozbě zákazu slevových akcí.

 

Andrej Babiš promluvil exkluzivně o jednání s prezidentem Zemanem o koronaviru:

 

Na cestě do Česka je experimentální lék na koronavirus Remdesivir. Dostane ho pacient z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Na vývoji léku pracovala americká firma Gilead Sciences, v jejímž čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Z koronaviru se v Česku zatím vyléčilo pět lidí.

 

 

Policisté rozdali první pokuty za nerespektování nařízení, které ukládá všem občanům při pohybu mimo domov nosit na obličeji roušku nebo jinou ochranu nosu a úst. V Česku je aktuálně 833 nakažených koronavirem. Nejvíce nakažených eviduje Praha a Středočeský kraj. Počet nakažených stoupl i v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

 

Na vládu se snáší kritika. Podívejte se na reportáž TV NOVA:

TN.cz