Šíření viru

V Moravskoslezském kraji se situace nelepší! Na Vysočině odloží roušky

Téma:

Z hlediska epidemie je na tom stále nejhůř Praha a Moravskoslezský kraj, kde od počátku pandemie onemocnělo 4782 lidí. I přesto tam hygienici od pátku zmírnili některá protiepidemická opatření.

Právě v Moravskoslezském kraji platí od pátečního poledne mírnější opatření. Ta se týkají například koupališť.

 

"Pro naše koupaliště uvolnění znamená to, že nejsme limitování maximálním počtem 500 osob na vstup do areálu. Momentální limit je deset metrů čtverečních na člověka,“ raduje se mluvčí Sportovního a rekreačního zařízení města Ostravy Lenka Papajová.

 

Provozovatelé také musí zajistit člověka, který bude na pravidla dohlížet. "U nás to má na starosti vedoucí areálu, respektive také plavčíci,“ potvrdila Papajová.

 

 

Rozvolnění se dočkali i sportovci, kteří mohou sundat roušky na hromadných akcích i ve vnitřních prostorách. "Velice to vítáme, ale musíme dodržovat nejen nařízení hygieny, ale také manuál fotbalové asociace. Určuje podmínky pro fanoušky,“ řekl ředitel SFC Opava Jaroslav Rovňan.

 

Nařizuje třeba jejich počet na stadionu nebo jak daleko od sebe mohou sedět. Fotbalistům A týmu Opavy skončila dvoutýdenní karanténa, kvůli níž se nedohrála nejvyšší soutěž.

 

"Po druhé sérii testů, ve které byly všechny výsledky negativní, jsme ve čtvrtek zahájili přípravu,“ oddechl si Rovňan.

 

Opatření se od soboty zmírňují i na Vysočině, roušky tu budou muset lidé nosit už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

 

 

Nejpostiženějším regionem je aktuálně Frýdecko-Místecko. Ve farnosti v Jablunkově jsou od pátku zrušeny bohoslužby. Důvodem je nákaza v klášteře s domovem důchodců, kde jsou desítky nemocných seniorů. Dezinfikovat prostory museli hasiči.

 

"Celá akce trvala sedm hodin. Z toho pět hodin probíhala samotná dezinfekce. Hasiči Moravskoslezského kraje do pátku dezinfikovali okolo 60 objektů,“ popsal mluvčí hasičů Lukáš Popp.

 

Většinou se jednalo o nemocnice, domovy důchodců, ale také prostory uhelné OKD. Ta chystá od pondělí přípravu dolů na obnovení těžby. Zaměstnance, kteří ještě koronavirus neprodělali, bude pravidelně testovat.

Barbara Hanousek, ls TN.cz