Přelomové hlasování

Slovenské volby vyhrálo hnutí OLaNO, Fico zřejmě zamíří do opozice

michora
Zdeněk Michora, Martin Klícha
Publikováno 29. 2. 2020
Téma:

Velké změny čekají po sobotních parlamentních volbách slovenskou politiku, s výrazným odstupem zvítězilo protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v čele s Igorem Matovičem. Dosavadní vládní strana Směr-SD utrpěla porážku, lídr OĽaNO již vyloučil povolební jednání se stranou Směr-SD.

Po uzavření volebních místností ve 23 hodin se začalo se sčítáním hlasů. První odhady hovořily o jasném vítězství OLaNO v čele s Igorem Matovičem, což se nakonec potvrdilo. Hnutí získalo 25,02 procent hlasů a s pomocí koaličních partnerů by dle názoru politologů mohlo sestavit vládu.

 

Dosud vládnoucí strana Směr-SD vedená Robertem Ficem a premiérem Peterem Pellegrinim dostala necelých 18,29 procent hlasů, odhady hovořily o 14 procentech. Pro Směr-SD to znamená první porážku od roku 2006.

  

Na dalších místech skončili se ziskem pod deset procent Kotlebovci a PS-Spolu.

 

 

Dění ve volebních místnostech bylo překvapivě dramatické, ve Velkém Krtíši našli členku volební komise mrtvou na toaletě, smrt přerušila volby také v jedné z volebních místností v Banské Bystrici. Více se dočtete ZDE.

 

Lídr hnutí OLaNO Igor Matovič podle portálu tvnoviny.sk vyloučil povolební jednání se stranou Směr-SD. S mafií se podle jeho slov nevyjednává. Reagoval tak na vyjádření volebního lídra Směru-SD Petra Pellegriniho, který ohlásil, že je ochoten o případné spolupráci jednat.

 

"Pan prezident gratuluje vítězi voleb na Slovensku a přeje brzké sestavení akceschopné vlády. Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi ČR a SR a také úzká spolupráce v rámci V4. Oceňuje, že navzdory předpokladům ve volbách neuspěli extremisté," zveřejnil mluvčí prezidenta na twitteru.

 

Igoru Matovičovi již gratuloval také český premiér Andrej Babiš s tím, že se těší na spolupráci ve V4 i v EU.

 

Na reportáž TV Nova o průběhu slovenských voleb se můžete podívat zde:

mch TN.cz