změna příspěvku

Babiš hodil vinu za rodičovskou na ČSSD, řešení má být do května

Babiš, Hamáček, Maláčová
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Ilustrační foto
Téma:

Za vším jsou sociální demokraté, ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) jen slibuje a pak sliby mění. Takto komentuje kauzu ohledně nepopulárního navýšení rodičovské premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém nejnovějším, obsáhlém prohlášení. U rodičů se ale s pochopením nesetkal. Babiš se ohledně příspěvku v pondělí setkal s rodičovskou iniciativou a vyslovil se pro původní návrh, konečná podoba bude známá do konce května.

Ve svém nejnovějším prohlášení premiér Andrej Babiš opět tvrdí, že s návrhem na změnu rodičovského příspěvku přišel předseda sociální demokracie Jan Hamáček. "Byli jsme z návrhu ČSSD velice překvapeni, byl totálně v rozporu s tím, co chtěli předtím, ale zároveň rádi, že to máme za sebou," uvádí Babiš na svém facebookovém účtu.


Babiš nenechal nit suchou ani na ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. "Hlavní problém dnešní koalice je, že ministryně Maláčová permanentně něco slibuje, potom mění názor a navrhuje něco úplně jiného. To, co navrhuje, nemá většinou koaličně odsouhlasené a nemá na to peníze a ani se je nesnaží dát z úspor vlastní kapitoly. Prostě to navrhne a doufá, že to někdo zaplatí," napsal.

 


Redakce TN.cz oslovila s žádostí o vyjádření Ministerstvo práce a sociálních věcí a ČSSD. "Pan předseda Hamáček toto téma už několikrát pro TV Nova komentoval," sdělila v pondělí ráno mluvčí sociální demokracie Barbora Kalátová, více k tématu nedodala.

 

Jan Hamáček se později v pondělí k tématu vyjádřil na twitteru:

 

 "Je smutné, jak ANO překrucuje dnešní situaci s rodinným příspěvkem. Faktem totiž je, že jsme se na jeho parametrech domluvili už v listopadu. Že si pak v lednu ministryně financí uvědomila, že má špatně spočítaný rozpočet, je nepříjemné, ale rodiče malých dětí to odnášet nemohou," prohlásila Maláčová.


Jan Hamáček podle ní přišel s kompromisem. "Chtěl zajistit průlom, protože jinak by se rodičovský příspěvek nestihl vůbec a kompletně bychom porušili slib, který jsme dali. Podpora rodin s dětmi v České republice je strašně důležitá a má smysl za to bojovat. I když si uvědomuji, že rozpočtová situace je napjatá," dodala.

 

Chce také tlačit na ANO, aby vláda splnila původní slib a přidala všem rodinám s nejmladším dítětem do 4 let. Podle Maláčové je možné najít chybějící peníze ve zdanění velkých bank. "Takže si ANO bude muset vybrat: děti, nebo banky," předložila.

 

Přečtěte si prohlášení Andreje Babiše:


Od rodičů ale Babiš na své prohlášení příliš kladnou odezvu nedostal. "Já čekám na vyjádření ohledně RP! To jste zmínil snad ve 3 větách a ve zbytku jste se jen a jen chválil, jak jste šikovný a jak jsme my poddaní všichni spokojení," odepsala jedna z diskutujících.

 


"Myslím, ze je úplně jedno, čí je to vina. Házejte si to klidně na sebe navzájem, jak malý haranti. Toto mi opravdu přijde jak chování malého dítěte. Nás zajímá výsledek a splnění toho, co jste slíbili. Nebo nám můžete, pane premiére, ukázat, jak dobře se žije se 6500 korunami měsíčně. Zkuste si to," reagovala další.


V pondělí se Babiš setkal s rodičovskou iniciativou "Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek!", která má na facebooku téměř 67 tisíc členů. Probírali právě chystané změny v rodičovské.

 

Po jednání s rodiči Babiš na svém facebooku uvedl, že má nyní k dispozici několik variant, jak rodičovský příspěvek řešit. "Chceme vybrat tu, která bude spravedlivá pro většinu matek a zároveň na ni budou peníze v rozpočtu. Proto vše musíme detailně probrat a propočítat. Všechny sliby musí být domluvené koaličně a musí na ně být peníze. A až bude vláda koncem května schvalovat svůj rozpočet, musíme v tom mít jasno a do sněmovny jít jednotní," přiblížil Babiš.

 

 

Za skupinu Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek! se jednání zúčastnil Martin Štros, na facebooku skupiny uvedl ke schůzce další podrobnosti.


"Na dotaz, jaký návrh by pan premiér za sebe nyní podpořil, tak uvedl, že nejvíce vhodný se mu zdá původnímu návrh ministryně Schillerové – navýšení na 300 tisíc pro ty, kteří budou aktivně pobírat rodičovský příspěvek po 1.1.2020. Nicméně bude pročítávat a zvažovat ještě i další varianty, tato se mu zatím zdá nejlepší," zmínil Štros.

 

Jednání se podle Štrose zúčastnil i poslanec Aleš Juchelka (ANO). Ten ostatní seznámil s novelou zákona, podle které se rodičovský příspěvek vždycky dočerpá bez ohledu na narození dalšího dítěte. Konečná podoba rodičovského příspěvku by měla být známá do konce května.


Podívejte se na reportáž o návrhu na změnu rodičovského příspěvku:
 

rod TN.cz