dotace pro Agrofert

U hlasování o žalobě na Evropskou komisi jsem nebyl, reagoval Babiš

František Bůžek
František Bůžek
Publikováno 5. 2. 2020
Téma:

Vláda odsouhlasila na pondělní schůzi podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, které pozastavilo platbu dotací pro holding Agrofert. Postup vlády tvrdě kritizuje opozice.

Komise sice přerušila platby kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, většina částek prý ale nakonec proplacena bude. Resortu zemědělství jde ale podle ministra Miroslava Tomana o princip.

 

Postup vlády tvrdě kritizuje opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy se kabinet nevěnuje problémům naší země, místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Ivan Bartoš z Pirátů kritizuje kabinet i proto, že žalobu schválil navíc v tichosti.

 

Podle premiéra Andreje Babiše je rozhodnutí vlády o žalobě na Evropskou komisi věcí právníků. Holding Agrofert Babiš dřív vlastnil, v roce 2017 ho převedl do svěřenského fondu.

 

"Já jsem se toho jednání nezúčastnil. Je to záležitost právníků našeho státu. Zeptejte se na ministerstvu zahraničních věcí, které zastupuje zájmy České republiky vůči institucím v Bruselu," reagoval Babiš.

 

 

Ve středu měl do Česka dorazit z Bruselu český překlad závěrečné zprávy prvního auditu, který se týká možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Nyní, když je hotov český překlad, začíná běžet dvouměsíční lhůta, během níž by Česko mělo říct, jakým způsobem přijme obsažená doporučení.
 

tn.cz / TV Nova