Záplavy na Jihlavsku

Voda strhla silnici, ničila i domy. Škody za povodeň jsou milionové

Téma:

V Brtnici na Jihlavsku, kterou vyplavily víkendové bleskové povodně, začali sčítat škody. Vedení města i likvidátor pojišťovny, který na místo ve středu přijel, odhadují, že jen na obecním majetku půjdou do desítek milionů korun. Další nejméně milionové škody mají na svých majetcích přímo vyplavení lidé.

Stačila hodinová průtrž a Brtnicí se prohnala metr a půl vysoká povodňová vlna. Voda ničila vše, co jí přišlo do cesty - rodinné domy, silnice, chodníky. Jen na obecním majetku půjdou škody podle odhadu do desítek milionů korun.

 

Na některých místech dokonce velká voda vzala celou silnici, několik desítek metrů. "Máme poškozené propustky, mostky, silnice, ale největší škody jsou na rybnících," uvedla starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

 

Ve středu se na spoušť přijel podívat likvidátor pojišťovny, postižená místa zdokumentoval. Přesně vyčíslit škody bude trvat několik dnů. "Je to klasika, kukuřice na poli a potom jsou takovýhle následky," poznamenal likvidátor Josef Šimek.

 

 

Další milionové škody budou i na majetcích soukromých osob. Vyplavení lidé stále teprve po povodních uklízejí a likvidátory pojišťoven čekají. V Jestřebí, místní části Brtnice, která to schytala asi nejvíce, měli lidé vodu nad okenními parapety.

 

Navíc jsou po povodních znečištěné i místní spodní vody. Lidé proto musejí pro pitnou vodu k cisternám. Pomoci jim může veřejná sbírka, kterou vypsalo vedení městyse. Už teď je tam skoro sto tisíc korun a dalších 200 tisíc jako první obecní příspěvek by měli na svém večerním zasedáni odsouhlasit zastupitelé Brtnice.

David Pik/epa TN.cz