Boj s koronavirem

Vojtěch má plán na nákupy vakcín. Už ví, kteří lidé dostanou přednost

Adam Vojtěch
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
17.8. 2020 20:50
Téma:

Vláda v pondělí schválila klíčové materiály na boj s onemocněním Covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dostal za úkol uzavřít smlouvy s nadějnými výrobci vakcín. První dodávky se očekávají na konci roku. Zároveň řekl, kteří Češi budou mít při očkování přednost.

Svět netrpělivě vyhlíží připravovanou vakcínu proti koronaviru. Pracují na ní desítky vědeckých týmů. Evropská unie (EU) bude objednávky koordinovat a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v pondělí pověřili, aby připravil předobjednávky.

 

"Zatím není na stole konkrétní vakcína, ale je tady několik slibných vakcín, které je potřeba již předobjednat. První smlouvu o smlouvě budoucí uzavřeme s firmou Astra Zeneca," uvedl Vojtěch na twitteru s tím, že další smlouvy by měly přijít na řadu záhy.

 

 

Podle Vojtěcha odborníci předpokládají, že v první očkovací fázi dostanou přednost lidé z rizikových skupin, tedy senioři, nemocní, zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, záchranáři, policisté a hasiči.

 

"První dodávky by měly dorazit už ke konci roku, v první polovině příštího roku pak další," napsal šéf resortu zdravotnictví.

 

 

Vojtěch zároveň v pondělí odpoledne oznámil, že se do Česka vrátí plošná povinnost nosit roušky. Neobejdeme se bez nich ve vozech hromadné dopravy a všech vnitřních prostorách, včetně obchodů nebo škol kromě učeben - podrobnosti čtěte zde.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz