Koronavirus

Ministr Prymula představil nový semafor. Chystají se další opatření

Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 25. 9. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Roman Prymula v pátek na tiskovém brífinku zhodnotil aktuální stav vývoje pandemie nemoci Covid-19 v Česku. Zároveň představil nový semafor a informoval, že se na příští týden chystají nová opatření.

Roman Prymula na tiskovém brífinku průběžně zhodnotil vývoj epidemie Covid-19. Ta v České republice v posledních dnech eskaluje a počet nakažených stále strmě stoupá.

 

Podle Prymuly u nás epidemie sílí a je srovnatelná s některými zeměmi jako je Izrael, Velká Británie nebo Španělsko. Každopádně růst počtu nakažených se v tomto týdnu oproti minulému zpomalil. Počty nakažených nadále porostou, ale riziková eskalace se nečeká.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví také představí příští týden další opatření, která se zaměří především na shromažďování osob, zejména při volnočasových aktivitách.

 

"Chybou tady bylo podcenění léta. Kdy jsme vůbec nenosili roušky a nedodržovali pořádně pravidla. Mohu ujistit, že v současné situaci nechává pan premiér Andrej Babiš opatření na mé osobě a na ministerstvu zdravotnictví. Myslím si, že nás to bude stát tak dva měsíce, než se dostaneme na chtěný stav,“ řekl Prymula.

 

Ministerstvo zdravotnictví představilo nový semafor, kde nově dominuje žlutá barva. "Je možné, že v budoucnu se s tím, jak je samafor nastaven, změní celý do červené," dodal ministr zdravotnictví.

 

 

Aktuálně je na tom stále nejhůře Praha, kde dochází k exponencionálnímu nárůstu nakažených. Co se týče kapacity lůžek pro těžké pacienty, tak ta je podle Prymuly v současné chvíli složitá, a lůžka ubývají. 

 

Ministerstvo zdravotnictví dále řeší restrukturalizaci kapacit nemocnic, tak aby bylo možné jejich kapacitu v případě potřeby navýšit.

 

 

Co se týče České pošty, která rozvážela roušky pro seniory a často docházelo k jejich znehodnocení, tak tam dojde k profesionálnímu přebalení a budou znovu distribuovány. Roušky a respirátory pro zdravotně postižené, které chce vláda rozeslat, už nebudou tedy distribuovány v papírových obálkách

 

Změny se dočká také systém karantény, kde už nebude k jejímu ukončení třeba negativní test. Od pondělí přejde do plného provozu také projekt sebetrasování, který byl už spuštěň.

 

 

Za čtvrtek stoupl denní počet nově nakažených o 2913 osob. Denní přírůstek byl tak již po třetí v řadě přes dva tisíce. Zvýšil se i počet mrtvých, kterých je aktuálně 567. Ve čtvrtek zemřeli s koronavirem 3 lidi. Ve středu dokonce rekordních 19 lidí.

 

Ministr zdravotnictví zároveň v pátek na svém nově založeném twitteru požádal lidi, aby zůstali o víkendu doma a nainstalovali si eRoušku.

 

"Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu. A nainstalovali si eRoušku. Pomohou omezit šíření viru," napsal Prymula

 

 

TN.cz