Volby 2020

Volit se může i bez roušky. Nikdo to voličům nemůže přikázat, řeklo vnitro

Už za týden se uskuteční krajské a senátní volby. V době koronaviru doznají řady změn. Ministerstvo vnitra dnes představilo detaily. Zvláštní režim čeká především osoby v karanténě.

Volby do zastupitelstev třinácti krajů a do Senátu se uskuteční 2. až 3. října. Kvůli pandemii koronaviru se letos volby uskuteční ve zvláštních podmínkách. O detailech informovali náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Petr Mlsna a ředitel odboru voleb Petr Vokáč.

Kvůli koronavirové epidemii doporučuje ministerstvo vnitra, aby voliči přišli do volební místnosti v rouškách. "Nelze to však nařídit, nebo dokonce komise nemůže voliči zakázat volit, pokud si odmítne roušku nasadit," uvedl Mlsna.

Pokud volič odmítne použít roušku ve volební místnosti, čeká ho sankce v přestupkovém řízení.

Související obsah

Ministerstvo také připravuje speciální pokyny pro voliče, kteří budou v době voleb v karanténě. Volební stanoviště pro lidi v karanténě budou otevřena už ve středu 30. září od 7 do 15 hodin. Volič smí hlasovat pouze v místě svého okresu. Musí mít připravený občanský průkaz, potvrzení o nařízení karantény a voličský průkaz. Posádka auta musí mít nasazené roušky a  v průběhu volby nevystupuje z auta.

Lidé, kteří se do karantény dostanou v pátek nebo sobotu, nebudou smět volit. "Nešlo by zajistit ochranu před dvojím hlasováním," uvedl Mlsna.

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Píše se na Deník.cz